| |
 A A A

W dniach 26 - 30 marca dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat piaseczyński oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego odpowiedzialni za edukację, wzięli udział w wizycie studyjnej we Włoszech.

 Program szkolenia obejmował zapoznanie się z włoskim systemem edukacji, metodami pracy oraz zasadami organizacji szkół.

Odwiedziliśmy dużą szkołę w Ladispoli- „Scuola Media Statale”, w której kształci się ponad 1000 uczniów. Młodzież przywitała nas hymnami narodowymi Polski i Włoch oraz hymnem Unii Europejskiej. Po krótkim występie artystycznym nastąpiła część robocza spotkania, w której poza dyrekcją szkoły i nauczycielami udział wziął burmistrz Ladispoli -Crescenzo Paliotta.

Wymiana doświadczeń okazała się bardzo owocna. Dowiedzieliśmy się, iż we włoskim systemie edukacji nie ma szkół specjalnych, a każdy uczeń ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi funkcjonuje w placówce ogólnodostępnej pod opieką nauczyciela wspomagającego. Taki system już od najmłodszych lat uczy dzieci tolerancji i akceptacji innych a także socjalizuje uczniów niepełnosprawnych. Byliśmy poruszeni otwartością dyrekcji, życzliwością nauczycieli i ciepłą atmosferą spotkania. Zwiedziliśmy szkołę, mieliśmy możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz długiej dyskusji nad skutecznością metod nauczania stosowanych w Polsce i we Włoszech.

Kolejna placówka, która gościła dyrektorów, to duży zespół szkół zawodowych „L’Instituto d’Istruzione Superiore Luigi Einaudi” w Rzymie. Tu również zostaliśmy przyjęci niezwykle życzliwie. Zaprezentowano nam szkołę, stosowane w niej metody pracy projektowej oraz sposób organizacji zajęć warsztatowych. L’Istituto prowadzi kształcenie w pięciu dziedzinach, które odpowiadają kierunkom kształcenia w naszych technikach i szkołach branżowych. Uczniowie przygotowali prezentację w języku angielskim, która specjalnie dla nas została przedstawiona w przestrzeni miejskiej.

Obie szkoły są bardzo zainteresowane podjęciem współpracy z Polską, zarówno w zakresie programu Erasmus+, jak i bezpośredniej wymiany między szkołami.

Dyrektorzy odwiedzanych placówek zostali zaproszeni do Piaseczna, aby mogli poznać nasze szkoły i polski system edukacji.

Wizyta studyjna została wzbogacona środową audiencją u papieża Franciszka I na Placu św. Piotra w Watykanie. Mieliśmy również okazję zobaczyć w godzinach wieczornych piękny Rzym i poczuć niepowtarzalny klimat Wiecznego Miasta. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty staną się źródłem stałej współpracy między naszymi szkołami.

 

DSC0155
DSC01561
DSC01631
DSC01671
DSC0190
DSC0171
DSC01731
DSC0199
DSC0200
DSC0318
DSC0323