| |
 A A A

Marek Ziętek, 21-letni mieszkaniec Góry Kalwarii, zdobył drugie miejsce w konkursie „Ubiory na dworze króla Jana III”, ogłoszonym przez Muzeum Pałacu w Wilanowie. Jego udział w konkursie wspólfinansował Powiat Piaseczyński.

Absolwent technikum krawieckiego na podstawie obrazu z Muzeum Narodowego zrekonstruował XVII-wieczną suknię Teresy Woronieckiej, bywalczyni dworu Sobieskich. Powstały strój składa się z sukni, wałka (mającego za zadanie poszerzenie bioder), koszuli oraz najbardziej pracochłonnego gorsetu.

– Na ile mogłem, szyłem suknię, wykorzystując techniki sprzed kilkuset lat. Pracowałem nad nią popołudniami od czerwca do listopada – zdradza Marek Ziętek, pracownik jednego ze znanych warszawskich zakładów krawieckich. Laureat określa się mianem rzemieślnika. – Mam to po tacie, tapicerze. Realizacja czyjegoś pomysłu sprawia mi o wiele więcej frajdy aniżeli wymyślanie własnych – stwierdza.

Wyniki konkursu podano w piątek podczas konkursowej gali w wilanowskim pałacu. Od 18 czerwca do 30 października 2016 r. w apartamentach królewskich będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową poświęconą ubiorom na dworze Jana III Sobieskiego.

Konkursowi ogłoszonemu dla promocji młodych talentów patronowała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Źródło: www.gorakalwaria.net  

Więcej o konkursie