| |
 A A A

W sobotę 11 listopada w Piasecznie odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznicowe obchody zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny.  

Po nabożeństwie, na placu przed dawnym ratuszem nastąpiła zbiórka pocztów sztandarowych, po czym na rynku zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Jako pierwszy głos zabrał Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski, który w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do czwartkowej wizyty prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego w Zalesiu Dolnym. – Ta wizyta pokazuje, że  powołanie muzeum przyjaźni polsko-gruzińskiej w Zalesiu Dolnym wpisuje się w szeroki wachlarz inicjatyw wzmacniających niepodległy byt Gruzji, ale również stanowiących o naszej polskiej niepodległości, która realizuje się między innymi poprzez budowę sojuszy z narodami żyjącymi „w cieniu wielkiego brata” – mówił Starosta.  - Wspominam o tym dzisiaj, w dniu Narodowego Święta Nieodległości - kontynuował  - bo czwartkowa wizyta wiele mówi o nas, mieszkańcach Piaseczna i okolic i o naszym przywiązaniu do wartości narodowych powiązanym z szacunkiem do innych narodów, których historia wielokrotnie przeplatała się z naszą. Przekonaliśmy się, że pamięć historyczna pielęgnowana w środowisku lokalnym oddziałuje na relacje o znaczeniu globalnym – zakończył Wojciech Ołdakowski.

DSC0064
DSC0035
DSC0115
DSC0052
DSC0088
DSC0119
DSC0146
DSC0043
DSC0157
DSC0220
DSC0073
DSC0167
DSC0206
DSC0024

Następnie odbyło się złożenie wiązanek przy tablicach upamiętniających Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa oraz Sybiraków. Samorząd Powiatu Piaseczyńskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Rasiński oraz starosta Wojciech Ołdakowski. Kwiaty i wiązanki złożyli również przedstawiciele władz gminy, lokalnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji, a także delegacje służb mundurowych, harcerze, kombatanci i uczniowie.

Wzorem lat ubiegłych również w tym roku na Placu Piłsudskiego odbył się Piknik Historyczny – impreza cieszącą się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych mieszkańców powiatu.