| |
 A A A

W niedzielę, 29 lipca zakończyły się rozgrywki centralnych lig szachowych juniorów. W najwyższej klasie rozgrywkowej (Ekstraliga), uczestniczyły dwie drużyny z Mazowsza. Polonia Warszawa i KS Laura Chylice. 

 

Laura broniła tytułu wicemistrza Polski z sezonu 2017. Przed rozgrywkami było wiadomo że to trudne zadanie. Drużyna musiała ulec totalnej przebudowie w stosunku do zeszłego sezonu. Dwójka czołowych zawodników ukonczyła bowiem wiek juniorowski, kolejni z koleji przekroczyli barierę wieku juniora młodszego. Wszystkie sześć szachownic zaliczyły więc zmianę obsady. Ranking średni drużyny spadł o 49 punktów Elo (ranking międzynarodowy). Siła drużyny okazała się jednak wystarczająca do pozostania na podium Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach. Laura wygrała 5 meczy i jeden zremisowała. Zaliczyła trzy przegrane, wszystkie z drużynami o niższym rankingu. Doprowadziło to do sytuacji gdy o medalu rozstrzygała 4 wartościowość. Przez długi czas po zakończeniu gier sędziowie liczyli która z drużyn zdobyła 3 miejsce. Laura bowiem, miała tyle samo punktów meczowych(zwycięstwa, remisy, przegrane) co Polonia Wrocław. Jednakowa była również ilośc małych punktów(wyniki na poszczególnych szachownicach), remis w bezpośrednim pojedynku. Szczęśliwie rostrzygnęło to że drużyny które przegrały z Laurą zdobyły więcej punktów niż przeciwnicy ograni przez wrocławian (punktacja Sonneberg-Berger na małych punktach). Ostatecznie mistrzami Polski została drużyna GKS Katowice, przed LKSZ GCKiP Czarna, Laura na 3 miejscu.

Polonia Warszawa zajęła szóste miejsce. W drużynie Laury wystąpili:

1) Mistrz Fide Patryk Chylewski 3,5 pkt

2) Kandydat na Mistrza Daniel Sanz Wawer 3,5 pkt

3) I kat. Michał Redzisz 6,5 pkt

4) Kandydatka na Mistrzynię Monika Marcińczyk 6,5 pkt.

5) Kandydatka na Mistrzynię Pola Mościcka 5 pkt.

6) I kat. Hanna Trzaskowska 3 pkt.

Trenerami byli arcymistrz Bartosz Soćko, mistrz krajowy Maciej Nurkiewicz
Zdobycie 3 miejsca MP jest niewątpliwym sukcesem. Po trzech rundach ambicje i możliwości drużyny zdawały się sięgać wyżej. Laura w pierwszej rundzie miażdżąco pokonała nr 1 listy startowej (Czarna) 5-1.
W drugiej pokonała osłabione Rodło Opole, a w trzeciej zremisowała z Mistrzem Polski sezonu 2017. Niestety wpadka z beniaminkiem w rundzie 4 odsunęła marzenia o mistrzostwie. Teraz pozostał rok na zbudowanie drużyny na przyszły sezon. Conajmniej trójka zawodników z powodu wieku utraci miejsce w składzie. Koniec turnieju, jest początkiem przygotowań do następnego.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne rozgrywki.