| |
 A A A

74 lata temu, w odwecie za pomoc partyzantom, Niemcy rozstrzelali 23 mieszkańców Chojnowa – w tym pięciu braci Czapskich. W ostatnią niedzielę w Pilawie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci ofiar tej tragedii.

Przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Pułku Baszta na Leśnej Polanie odprawiona została msza polowa. W części oficjalnej głos zabrał Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski, który przypomniał tragedię ludności cywilnej i podkreślił konieczność troski o pamięć o wydarzeniach sprzed lat. – Coraz mniej jest wśród nas uczestników walk i świadków tamtych wydarzeń. Coraz mniej jest wśród nas powstańców, a nawet po prostu osób, które żyły w tamtym czasie. Jeżeli ich wszystkich zabraknie to my będziemy musieli przekazać kolejnym pokoleniom, że oni polegli za to, abyśmy my teraz mogli rozmawiać i modlić się po polsku. To na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci – zaapelował starosta.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek przez delegacje władz gminnych i powiatowych, przedstawicieli służb mundurowych, mieszkańców oraz lokalnych organizacji. Asystę honorową podczas uroczystości pełnił Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Całość zwieńczyły pieśni patriotyczne w wykonaniu Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

 

DSC0296
DSC0277
DSC0272
DSC0264
DSC0276
DSC0309
DSC0324
DSC0329
DSC0275
DSC0282