| |
 A A A

Obecna kadencja mija pod znakiem rekordów. Rekordowe były sumy przeznaczone na inwestycje oraz pozyskane przez Powiat Piaseczyński środki. Nigdy wcześniej nie przeprowadzono również tylu remontów szkół oraz powiatowych dróg. Po czterech latach mieszkańcy mają powody do zadowolenia.

Ocalone szkoły

Jednym z sukcesów było uratowanie dwóch placówek oświatowych: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta. Ich losy były zresztą ze sobą splecione, ponieważ dzieci z Piaseczna miały zostać przeniesione do budynku po zlikwidowanym wcześniej Reymoncie. – My zmieniliśmy tę decyzję, w efekcie czego placówki przetrwały i mają się bardzo dobrze – mówi członek Zarządu Ksawery Gut.  Ośrodek kosztem 12 mln zł (z czego 4,1 mln to środki pozyskane) został rozbudowany i jest obecnie jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek na Mazowszu. Powstały nowoczesne pracownie dla dzieci i młodzieży  oraz świetnie wyposażony internat, w którym dzieci czują się jak w domu. Remont trwa także w konstancińskim Reymoncie. Od trzech lat szkoła ma nową ofertę edukacyjną, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziś uczy się tu  ponad 300 uczniów. Mogą oni kształcić się w ciekawych i atrakcyjnych na rynku pracy zawodach, takich jak rehabilitant, technik logistyk czy spedytor.

 

Rozbudowany Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piasecznie

 

Inwestycje w oświatę i sport

W ciągu ostatnich lat prawie wszystkie powiatowe placówki oświatowe zostały wyremontowane lub przeprowadzono w nich termomodernizację. –  Przykładem może być internat Budowlanki w Górze Kalwarii oraz szkoła i internat Zespołu Szkół RCKU w Piasecznie. W tej ostatniej placówce został także przeprowadzony gruntowny remont klas i korytarzy – wylicza Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. Jedną z najważniejszych „oświatowych” inwestycji Powiatu jest też nowa pracownia samochodowa przy ZS Nr 1 w Piasecznie. Mijająca kadencja to także rekordowe nakłady na infrastrukturę  sportową. Kosztem ponad 15 mln zł wybudowane zostały 3 boiska i 2  hale sportowe. To absolutny rekord!

Powiat pamięta także o najbardziej potrzebujących. W Pęcherach-Łbiskach powstaje ośrodek dziennej pomocy dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, a podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górze Kalwarii już niedługo przeprowadzą się do nowej siedziby.

 

 

Nowa hala przy LO w Piasecznie

 

Pozyskane środki

- Powiat Piaseczyński szukając pieniędzy na inwestycje pukał do bardzo wielu drzwi – mówi wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. W sumie udało się pozyskać prawie 37,5 mln zł. Dzięki temu możliwa była realizacja aż 22 inwestycji, wśród których znalazły się między innymi budowa mostu przez rzekę Jeziorkę w Głoskowie (1,5 mln zł), przebudowa drogi Baniocha - Solec (2 mln) oraz termomodernizacja szkół i budynków użyteczności publicznej (8,5 mln).

Sfinansowany został także projekt edukacyjny „Atrakcyjni na rynku pracy” (prawie 3 mln zł), dzięki któremu powiatowe szkoły mogą lepiej dostosować umiejętności uczniów do konkretnych wymagań pracodawców.  – W szkołach powstają pracownie i warsztaty szkolne. Oprócz tego uczniowie mają możliwość odbycia stażu i praktyk w restauracjach i hotelach. - Korzystają z tego na przykład uczniowie Gastronomika w Górze Kalwarii – wylicza wicestarosta Strzyżewski.

Warto też wspomnieć o środkach pozyskanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie. Tu także padł rekord. W latach 2015-2018 PUP pozyskał 20,3 mln złotych na aktywizację bezrobotnych! Znaczna część środków przeznaczona została na wsparcie finansowe dla osób otwierających własną działalność gospodarczą. W tym okresie powstało ponad 700 nowych firm. – Nic dziwnego, że bezrobocie u nas jest wyjątkowo małe i wynosi tylko 4 % - podsumowuje wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.

 

 Wzrost wydatków na inwestycje

Bez wątpienia jednym z największych sukcesów mijającej kadencji był wzrost wydatków na inwestycje. – W 2014 było to tylko 15 mln zł. My widząc jak ogromne są potrzeby powiatu i mieszkańców stopniowo zwiększaliśmy tę sumę. W 2017 r. padł rekord. Na inwestycje przeznaczonych zostało aż 47 mln zł – mówi członek Zarządu Ksawery Gut i wyjaśnia, że jeden rekord umożliwił pobicie kolejnego. - Dzięki większym środkom na inwestycje w całym powiecie zostało przebudowane aż 51 km dróg i powstało ponad 36 km chodników. Nową nawierzchnię i ciąg pieszo-rowerowy zyskała m.in. ul. Mirkowska w Konstancinie-Jeziornie. – Przebudowaliśmy też drogę z Baniochy do Konstancina-Jeziorny przez Szymanów, Solec i Borowinę. Nowe nawierzchnie asfaltowe zyskali również mieszkańcy m.in. Kępy Okrzewskiej, Piasków, Obór, Słomczyna, Obrębu, Szymanowa, Parceli i Obórek, gdzie został wybudowany nowy most przez Jeziorkę – wylicza Ksawery Gut i dodaje, że w jednej tylko gminie Konstancin-Jeziorna w ciągu ostatnich czterech lat nową nawierzchnię zyskało aż 35% dróg powiatowych. Wśród większych inwestycji drogowych przeprowadzonych w trakcie mijającej kadencji należy jeszcze wymienić remont ul. Wojska Polskiego w Piasecznie oraz nowe chodniki w Dobieszu i Bobrowcu. O te ostatnie mieszkańcy obu miejscowości apelowali od lat.

 

Nakłady na inwestycje w mln złotych

 

Ułatwienia dla mieszkańców

 W trakcie mijającej kadencji w znacznym stopniu poprawiła się jakość obsługi mieszkańców. Dwa lata temu w starostwie przy Chyliczkowskiej otwarta została nowoczesna sala obsługi. – Przez wiele lat interesanci, zwłaszcza ci starsi, narzekali, że muszą biegać po piętrach, aby załatwić swoje sprawy. Teraz to już przeszłość. Prawie wszystko można załatwić w jednym miejscu – cieszy się Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. Na sali przy Chyliczkowskiej swoje stanowisko ma też Powiatowy Urząd Pracy. To tutaj przedsiębiorcy mogą załatwić formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowca. Od niedawna nową siedzibę ma również Wydział Komunikacji i Transportu oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – W nowym budynku przy Czajewicza jest nowocześnie,  przestronnie i warunki obsługi interesantów są bez porównania lepsze niż w poprzednim miejscu – podkreśla starosta Ołdakowski i dodaje, że nową siedzibę zyskała również Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piasecznie. - Rok wcześniej ta placówka otworzyła swoją filię w Tarczynie - przypomina starosta.

 

Nowe życie zrujnowanych obiektów

 Przez piętnaście lat mieszkańcy Góry Kalwarii musieli patrzeć na niszczejące w sercu miasta koszary. – Nam udało się znaleźć inwestora, który przekształcił ruinę w prawdziwą perełkę – mówi wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski i dodaje, że cieszy się, że jego miasto ma w końcu wspaniały hotel i pracodawcę, który daje zajęcie ponad trzydziestu mieszkańcom. Ale to nie jedyny obiekt w który powiat tchnął nowe życie. Dwa lata temu udało się wydzierżawić podupadły Ośrodek Wisła. Teraz obiekt nosi nazwę „Planeta Zalesie” i jest to popularne miejsce wypoczynku i rekreacji rodzinnej, z którego chętnie korzystają mieszkańcy powiatu.

Organizacje pozarządowe

W trakcie mijającej kadencji udało się zorganizować szereg interesujących wydarzeń – większość we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nakłady na nią rosły systematycznie z roku na rok. W 2015 r. wyniosły 75 tys. zł, rok później było to już 120 tys. zł, a w roku 2018 na współpracę z organizacjami non profit przeznaczono aż 206 tys. zł.

Wśród współfinansowanych przez Powiat imprez znalazły się m.in. Szachogranie i Żywe Lekcje Historii w Czersku, a także szereg inicjatyw związanych z Wisłą i regionem, jak Flis Festiwal i Zielone Świątki na Urzeczu. Powiat współfinansował również cieszące się wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców „Wakacyjne Rejsy Szkutą na Urzeczu” z Góry Kalwarii.

Od lat jednym z priorytetów są także potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Na stałe w kalendarz wydarzeń wpisały się już takie imprezy jak Wolpreza czy Tataspartakiada.  

 

Dziękujemy za współne cztery lata. Mamy nadzieję, że dzięki wymienionym wcześniej inwestycjom pozostawimy po sobie coś więcej niż dobre wspomnienie.