| |
 A A A

W niedzielę 11 listopada odbyły się w Piasecznie uroczystości poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczęła je msza za Ojczyznę w kościele św. Anny. Po nabożeństwie zebrano się na Placu Piłsudskiego przed dawnym ratuszem. Jako pierwszy głos zabrał Waldemar Kossakowski, radny powiatowy, który podkreślił, że Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby zainteresować młode pokolenie historią swojej Ojczyzny: – Patrzę na tyle młodzieży, nawet małych dzieci i przypominam sobie jak w piątek, żarliwie był śpiewany polski hymn narodowy. To może warto poświęcić w ramach tych patriotycznych uczuć trochę czasu i opowiedzieć naszym dzieciom i wnukom o tym, co ten hymn znaczy. Jakie treści historyczne przenosi, jakie wydarzenia? Kto to był ten Dąbrowski, Czarniecki? Dlaczego do Poznania? Dlaczego wrócił się przez morze? Ta wiedza historyczna wcale nie jest taka oczywista – mówił Waldemar Kossakowski.

Głos zabrał również burmistrz elekt Daniel Putkiewicz, który przypomniał sylwetkę dawnego burmistrza Piaseczna Wacława Kauna. Kaun w listopadzie 1918 stanął na czele grupy mieszkańców, która rozbroiła garnizon niemiecki oraz posterunek żandarmerii. – Pamiętajmy o tych wydarzeniach, bo naród, który traci swoją pamięć przestaje być narodem. Mam nadzieję, że będziemy o tym pamiętali, nie tylko raz na 100 lat, nie tylko raz do roku, ale na co dzień - apelował Daniel Putkiewicz.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiat reprezentowali: Przewodniczący Rady Włodzimierz Rasiński, starosta Wojciech Ołdakowski oraz radna Ewa Lubianiec.

O godz. 16 rozpoczęła się druga część obchodów. Spod krzyża przy zbiegu ulic Kościuszki i Sienkiewicza wyruszyła biało-czerwona Parada Niepodległości, która przeszła szlakiem piaseczyńskich miejsc pamięci. Następnie na rynku odbył się koncert niepodległościowy w wykonaniu lokalnych chórów i orkiestr. Na czterech scenach występowało na przemian ponad 300 wykonawców! Całość zwieńczył niezwykły pokaz laserów do polskiej muzyki filmowej. Powiat Piaseczyński był współorganizatorem niedzielnych uroczystości.

 

DSC0268AA
DSC0296
DSC0311
DSC0316
DSC0250
DSC0318
DSC0415
DSC0334
DSC0225
DSC0493
DSC0356
DSC0784
DSC0443
DSC0521
DSC0530
DSC0741