| |

Książęta Mazowieccy w Piasecznie

Start: niedziela, 17 listopad 2019 12:00 | zakończenie: niedziela, 17 listopad 2019 15:00
Gdzie: Piaseczno

17 listopada 2019 roku o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA. LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA. Książęta mazowieccy – prelekcja Dawida Sukniewicza, twórcy Szlaku Książąt Mazowieckich.

Miejsce: Przystanek Kultura plac Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Udział bezpłatny. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu wydarzeń związanych z 590-leciem nadania praw miejskich Piasecznu.

Tym razem zapraszamy na opowieść o Księstwie Mazowieckim w kontekście powstania i rozwoju Piaseczna. Miasto zostało założone w okresie, gdy Księstwo osiągnęło apogeum swojego rozwoju, jednak z każdym rokiem gdy rozwijało się Piaseczno, Księstwo coraz bardziej chyliło się ku upadkowi, by w końcu 100 lat po jego założeniu zniknąć z map. A był to upadek spektakularny – pełen intryg, trucizn i wojen. Dawid Sukniewicz opowie o książętach i księżnych, którzy byli związani z Piasecznem, przyczyniając się do jego założenia i rozwoju. Wyjaśni jak to się stało, że w środku Polski istniało przez 300 lat niezależne od władców Polski państwo, jak osiągnęło swoją potęgę sięgając od dzisiejszej Łodzi na zachodzie, po dzisiejszą granicę z Białorusią na wschodzie, a jego władcy byli pretendentami do tronu Polski i w końcu jak zaczęło upadać, broniąc do ostatka swojej niezależności. A Piaseczno było jednym z ostatnich bastionów niezależnego Mazowsza.

Daniel Sukniewicz – archeolog, współtwórca tematycznego szlaku turystycznego – Szlaku Książąt Mazowieckich, obejmującego całe historyczne Mazowsze (przybliża on turystom najciekawsze zabytki, prawdziwe perły Mazowsza, dzieje Księstwa Mazowieckiego, a także kulturę i obyczaje średniowiecza). Współautor „Przewodnika archeologicznego po Polsce”, mapy archeologicznej Polski, przewodników po stanowiskach archeologicznych. Wydawca magazynu Na Szlaku Książąt Mazowieckich oraz portali: www.PolishGeographic.pl i www.SzlakKsiazat.pl.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/434148313958807/

 

Zobacz więcej wydarzeń w: Piaseczno