| |

Prawa Człowieka w Filmie

Start: czwartek, 13 październik 2016 11:00 | zakończenie: niedziela, 16 październik 2016 19:30
Gdzie: Góra Kalwaria

Objazdowa wersja jednego z najważniejszych na świecie festiwali filmów dokumentalnych po raz kolejny w Górze Kalwarii!

PROGRAM

Miejsce: Ośrodek Kultury, ul. por. Jana Białka 9
13 października

11:00 powitanie

11.10-13.30 wykład Marcina Góreckiego (Warszawski Zespół Edukacji Amnesty International/ Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę): Różnorodność jako prawo człowieka - o prawach człowieka w teorii i praktyce. Rola UTW w edukacji o prawach człowieka

13:45 I wtedy… (30 min.)
Film zmontowany z fascynujących materiałów archiwalnych ukazuje przełomowe momenty w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA. Wspaniałe przykłady grupowych działań non-violence i wyczyny samotników bez lęku stających naprzeciw potęgi państwa. To krótka, przejmująca lekcja historii – i hołd dla zapomnianych bohaterów demokracji.

Miejsce: Kino Uciecha, ul. ks. Sajny 14

14 października

18:00 Mówiąc o Rose (30 min.)
„Nawet jeśli mnie zabijecie, Czad mi kiedyś podziękuje i historia będzie o mnie pamiętać” – powiedziała Rose Lokissim podczas ostatniego przesłuchania przez tajną policję Hissana Habré, byłego dyktatora Czadu. Piękny i prosty film z narracją Juliette Binoche spełnia tę zapowiedź, przedstawiając światu wzruszające świadectwa współwięźniów o postaci, która za swój heroizm zapłaciła najwyższą cenę.

18:30 Twarz Ukrainy - casting na Oksanę Baiul (7 min.)
Film przywołuje postać Oksany Baiul – pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Na ekranie widzimy dziewczynki odgrywające rolę narodowej bohaterki, której emocjonalna reakcja na olimpijski triumf niegdyś zjednoczyła Ukrainę. Dziś sytuacja w kraju jest jeszcze trudniejsza niż wówczas: łzy kilkuletnich bohaterek filmu nie są wynikiem dziecięcej egzaltacji, lecz dotarcia do przejmujących wojennych wspomnień.

18:45 Pożegnanie z Afryką (84 min.)
Riitta jest niezamężną Finką tuż przed emeryturą, rozwiedziona Ugandyjka Kata to jej najlepsza przyjaciółka. Od 25 lat pracują razem na trudnym polu edukacji seksualnej w konserwatywnej Ugandzie. Organizują warsztaty o seksualności, planowaniu rodziny, antykoncepcji, zdrowiu seksualnym, równouprawnieniu. Burzą stereotypy i inspirują miejscowe kobiety. Przyjaciółki zostają oskarżone o szerzenie dewiacji, homoseksualną propagandę i deprawowanie dzieci.
20:30 Bez wyjścia. Historia Rahtaeh Parsons (48 min.)
15-letnia Rehtaeh Parsons została zgwałcona przez kolegów podczas imprezy, a zdjęcie dokumentujące przestępstwo trafiło do sieci i zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie. Dwa lata ciągłych upokorzeń doprowadziły do tragicznego samobójstwa dziewczyny. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie.

15 października

17:30 U fryzjera (30 min.)
O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? O piosence dochodzącej z radia? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki, a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach.

18:00 Ni Hao Holland (25 min.)
Willem Timmers z poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje chińskie turystki, które wyjeżdżają do Holandii w poszukiwaniu „autentycznej” i „tradycyjnej” kultury holenderskiej wsi. Zderzenie obu perspektyw – zwiedzających i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką.

18:30 spotkanie z Janem Czempińskim, podróżnikiem – opowieść o tajemniczym Półwyspie Athos, zwanym Republiką Mnichów oraz dyskusja o obliczach współczesnej turystyki

20:00 I jak Iran (50 min.)
Obraz Iranu w zachodnich mediach od wielu lat kształtowany jest wokół stereotypów, redukujących myślenie o tym państwie do zagrożenia związanego z programem nuklearnym i opozycji między tendencjami wolnościowymi a reżimową teokracją. W kreacyjnym dokumencie Sanaz Azari zwraca się ku sztukom wizualnym, by wyjść poza ten paradygmat i spróbować zrozumieć kraj, który musiała opuścić jako dziecko

16 października

16:00 Salam (75 min.)
Dwóch filmowców postanawia pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Dzięki współpracy z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, zamieszkują w obozie z uciekinierami z Syrii i próbują zdobyć ich zaufanie.

15:45 Katastrofa na morzu (15 minut)
3 października 2013 roku w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnym wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach.

17:30 Pokażcie to wszystko światu (55 min.)
Reżyser chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy.

18:30 spotkanie z Agnieszką Kosowicz, prezeską fundacji Polskie Forum Migracyjne
Podczas festiwalu w Kinie Uciecha można oglądać wystawę prac nagrodzonych w Międzynarodowym Studenckim Konkursie na Plakat o Uchodźcach oraz wystawę fotografii autorstwa podróżnika Jana Czempińskiego.

Wydarzenia towarzyszące:
9 i 11 października, g. 9-15, Rynek: promocja II Dnia Różnorodności Kulturowej, wystawa plenerowa Dzieci i świat
10-13 października, Gminna Biblioteka Publiczna: Bajki świata – zajęcia dla przedszkoli
11-12 października: warsztaty dla szkół prowadzone przez Amnesty International (Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi – warsztat o dyskryminacji, Migracje na świecie i w Europie)
13 października: II Dzień Różnorodności Kulturowej – happening, wystawa plenerowa Dzieci i świat, konkurs z nagrodami

Organizatorzy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

kto: koordynator: Agata Korczak

gdzie: Kino Uciecha, ul. Ks. Sajny 14 / Ośrodek Kultury, ul. Białka 9

kiedy: 13-16 października

koszt: WSTĘP WOLNY

http://www.kulturagk.pl/dzialania/427 

 

Zobacz więcej wydarzeń w: Góra Kalwaria