Turystyka piesza

Główny szlak Lasów Chojnowskich (zielony, 34 km): Konstancin (szlak zaczyna się na rogu ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza, przy przystanku autobusowym) – Nowe Wierzbno – rez. Chojnów – kamień Stephana – Nowinki – PKP Ustanówek (tutaj, po pokonaniu 16 km można wsiąść w pociąg podmiejski w kierunku Piaseczna i Warszawy) – Jeziórko – Jaroszowa Wola – rez. Łoś – uroczysko Łoś – Henryków-Urocze – Złotokłos (końcowy przystanek warszawskiego autobusu podmiejskiego i przystanek PKS, którym można wrócić do Piaseczna). 

Trasa prowadzi przez główne kompleksy Lasów Chojnowskich, w sąsiedztwie trzech rezerwatów: Chojnów, Uroczysko Stephana i Łoś. Szlak dostępny także dla rowerzystów, chociaż miejscami dość uciążliwy. Na odcinku pomiędzy rez. Chojnów i kamieniem Stephana znajduje się żółty szlak łącznikowy do szlaku niebieskiego. Łącznik prowadzi wzdłuż płn.-wsch. granicy rez. Uroczysko Stephana.

Podwarszawski Szlak Okrężny (czerwony, 38 km): Góra Kalwaria (ul. 3-go Maja; końcowy przystanek autobusów PKS i linii prywatnych kursując
ych z Piaseczna i Warszawy, z pętli przy stacji Metro Wilanowska) – Zakalwaria – Ługówka – uroczysko Nowinki – Zalesie Górne (stacja PKP) – Łbiska – rez. Biele Chojnowskie – Las Runowski – Wólka Pracka – Warszawianka – Cmentarz Południowy (przystanek autobusu podmiejskiego 727) – Magdalenka (przystanek autobusu podmiejskiego do Piaseczna i Warszawy).
Trasa jest częścią Podwarszawskiego Szlaku Okrężnego. Z Góry Kalwarii wędrówkę można kontynuować przez most na Wiśle w stronę Karczewa, przez tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Z kolei z Magdalenki trasa prowadzi na zachód, w stronę Podkowy Leśnej, Brwinowa i Puszczy Kampinoskiej. Wycieczkę z Góry Kalwarii do Magdalenki łatwo podzielić na dwie części. W połowie trasy do Piaseczna  można wrócić pociągiem z Zalesia Górnego bądź autobusem podmiejskim z Głoskowa.

Szlak Południkowy przez Lasy Chojnowskie (żółty, 28 km): Piaseczno (dworzec PKP) – Zalesie Dolne – Górki Szymona – Zimne Doły – Zalesie Górne (PKP) – rez. Łoś – Nowy Prażmów – Prażmów.
Trasa wiedzie początkowo wśród willowej zabudowy Zalesia Dolnego, następnie prowadzi malowniczą ścieżką nad Jeziorką do Górek Szymona i dalej wśród stawów oraz przez Lasy Chojnowskie do Zimnych Dołów, gdzie znajduje się popularne miejsce weekendowego odpoczynku z wiatami i miejscami na ognisko. W dalszej części szlak prowadzi przez mniej uczęszczane obszary Lasów Chojnowskich w rejonie Piskórki, Łosia i Nowego Prażmowa.

Szlak rezerwatów przyrody (niebieski, 30 km): Zalesie Górne (PKP) – Zimne Doły – rez. Uroczysko Stephana – rez. Chojnó
w – rez. Obory – Łyczyn – rez. Skarpa Oborska – rez. Olszyna Łyczyńska – Obory – rez. Łęgi Oborskie – Konstancin-Jeziorna – Kierszek – rez. Las Kabacki – Ursynów.
Bardzo atrakcyjny szlak pozwala poznać w czasie jednej wycieczki aż siedem rezerwatów przyrody. Prowadzi także przez malownicze tereny stawów pomiędzy Zalesiem Górnym i Żabieńcem. Stanowi okazję do zwiedzenia parku i dworu w Oborach oraz Konstancina wraz z parkiem zdrojowym i tężnią solankową. Trasa, często zmieniająca kierunek i dzięki temu pozbawiona monotonii, doskonale nadaje się dla rowerzystów.
Łącząc pierwszy odcinek niebieskiego szlaku (do rez. Chojnów) ze szlakiem czarnym (Chojnowski szlak zabytków przyrody) uzyskać można bardzo interesującą – zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów – pętlę o długości 15 km, która zaczyna się i kończy na stacji PKP w Zalesiu Górnym.

Chojnowski szlak zabytków przyrody (czarny, 10 km): rez. Chojnów – Pilawa – rez. Pilawski Grąd – rez. Uroczysko Stephana – Zalesie Górne (stacja PKP).
Bardzo ciekawy szlak pozwalający poznać w czasie krótkiej wycieczki trzy rezerwaty przyrody.

Z Konstancina do Góry Kalwarii i Czerska (żółty/zielony, 24,5 km): Konstancin-Jeziorna (szlak zaczyna się na rogu ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza, przy przystanku autobusowym) – rez. Obory – Słomczyn – Cieciszew – Dębówka – Góra Kalwaria – Czersk.
Szlak na początkowym odcinku leśnym w rejonie rez. Obory  prowadzi w granicach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Następnie trasa prowadzi terenami nadwiślańskimi poniżej skarpy Wisły.

Nad Jeziorką i Tarczynką (niebieski, 15 km): Głosków – Łoś – rez. Skarpa Jeziorki – Prace Duże – Gładków – Komorniki – Tarczyn.
Trasa stanowi początkowy odcinek Szlaku Dolinek Mazowieckich prowadzącego przez Grodzisk Mazowiecki do Radziejowic. Szlak jest bardzo malowniczy i rzadko uczęszczany. Prowadzi w większości nadrzecznymi łąkami. Od wczesnego lata do jesieni uciążliwy z powodu bujnej roślinności na brzegach Jeziorki.

Szlakiem zabytków architektury wokół Konstancina (czarny, 9 km): Konstancin-Jeziorna – Skolimów – Lasy Słomczyńskie – Królewska Góra – Konstancin-Jeziorna.
Szlak umożliwia poznanie najcenniejszych zabytków architektury Konstancina-Jeziorny.

Przeczytaj także