Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki
Kraina Jeziorki

Kraina Jeziorki

Rzeka Jeziorka jest lewym dopływem Wisły, rozpoczyna swój bieg na terenie gruntów wsi Dębiny Osuchowskie, a do Wisły wpada niedaleko wsi Obórki koło Konstancina-Jeziorny. Rzeka II rzędu.
Długość: 66,3 km
Powierzchnia: 975,3 km²
Początkowo płynie na wschód, w Gościeńczycach skręca na północ, by ponownie skręcić na wschód koło Jazgarzewa. Przecina stawy w Żabieńcu gdzie od 1973 jest zasilana wodami z kanału rzeki Zielonej. W górnym biegu, na kilkukilometrowym odcinku od wsi Wygnanka do wsi Wilczoruda rzeka przepływa przez wykopane w jej korycie stawy rybne. Na ostatnim odcinku, od potoku Wilanówka do ujścia do Wisły biegnie sztucznym korytem wykopanym w latach 50. XX wieku.

W wodach Jeziorki i jej dopływów występują m.in. szczupak, okoń, płoć, kiełb, miętus, ciernik, ukleja, cierniczek, minóg strumieniowy oraz uciekinierzy z hodowli: pstrąg tęczowy i karp. W dolinie mieszkają 63 gatunki ptaków, do najciekawszych należy zimorodek. Ssaki: m.in. wydra, bóbr, piżmak i karczownik ziemnowodny oraz norka amerykańska. W małych zbiornikach wodnych, odciętych od głównego nurtu rzeki, znajdują dogodne warunki do rozmnażania płazy.

Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Można tu nie tylko aktywnie (rowerem czy kajakiem), miło spędzić weekend, ale też przeżyć prawdziwą przygodę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, obcować z prawdziwą naturą, zobaczyć wiele pięknych, zabytkowych i inspirujących miejsc, a na koniec też dobrze i zdrowo zjeść.

Szlak główny Krainy Jeziorki (oznaczony na czerwono) biegnie zgodnie z nurtem Jeziorki. Od okolic Mszczonowa przez gminy: Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno i Konstancin-Jeziornę, aż do ujścia na Wiśle. Liczy blisko 80 km. Pozostałe 17 tras to trasy poprowadzone wzdłuż rzek będących dopływami Jeziorki. Mamy Szlak Kraski, Głoskówki, Czarnej, Tarczynki. Są też szlaki biegnące od trasy głównej do Grójca, Góry Kalwarii i Mszczonowa. Jednymi z najpopularniejszych są: Chojnowski Szlak Rowerowy (Kabaty – Piaseczno – Góra Kalwaria) czy Nadwiślański Szlak Rowerowy (Warszawa – Konstancin – Czersk). Swoje miejsce na terenie Krainy mają też tak potrzebne rowerzystom rowerowe wiaty. Jest tu ich 16.

krainajeziorki.pl

Przeczytaj także