Zasłużeni dla Powiatu

Odznaka została ustanowiona uchwałą Rady Powiatu Piaseczyńskiego Nr XXVIII/4/13 z dnia 5 września 2013 r. Uchwała ustala wzór odznaki oraz zasady i tryb jej nadawania.

Odznaczeni w roku 2024

Dariusz Falana od ponad 20 lat związany z samorządowymi instytucjami kultury: był dyrektorem Ośrodka Kultury w dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, zastępcą dyrektora w Konstancińskim Domu Kultury, obecnie jest dyrektorem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii i zamku w Czersku.

Zorganizował wiele wydarzeń kulturalno-edukacyjnych o zasięgu lokalnym i makroregionalnym. Jako społecznik wraz z mieszkańcami dba o dziedzictwo kulturowe, jakim jest nadwiślańskie Urzecze, poprzez organizację m in. Flis Festiwalu, Zielonych Świątek na Urzeczu, Europejskich Dni Dziedzictwa na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku i licznych warsztatów. Współpracuje ze szkołami na terenie powiatu. Promuje walory turystyczne i historyczne powiatu uczestnicząc w wielu konferencjach, panelach i targach.

Jest absolwentem Programu Przywództwa Społecznego Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza oraz absolwentem Szkoły Liderów Politycznych. W 2023 roku został wyróżniony tytułem Manager Kultury Mazowsza. Za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i upowszechnianie kultury otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Dorota Pyszyńska od 2003 roku pełni funkcję Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii – jednego z największych domów pomocy społecznej w Europie przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie i psychicznie chorych. W trudnym czasie pandemii COVID-19 podjęła szereg działań, które pozwoliły uniknąć masowych zachorowań wśród personelu i podopiecznych. Jest osobą otwartą na ludzkie potrzeby, oddaną mieszkańcom Domu i powiatu, organizatorką wystaw, koncertów i spartakiad.

Jest członkinią Gminnej Społecznej Rady Zdrowia, Mazowieckiego Stowarzyszenia Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża i Honorowych Dawców Krwi.

W 2008 r. wyróżniona przez Wojewodę Mazowieckiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. W 2012 r. odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia. W 2014 r. w imieniu Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii odebrała tytuł „Zasłużony dla Góry Kalwarii”. W 2015 r. odznaczona odznaką honorową przez Fundację Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piasecznie powstał w 1963 roku. Liczy ponad 1 000 członków, a jego działalność ma charakter ponadgminny (członkami związku są mieszkańcy każdej z sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego).

Związek aktywizuje seniorów poprzez organizację: spotkań towarzyskich i integracyjnych dla samotnych, turnusów wakacyjnych, wycieczek turystycznych, spotkań świątecznych i paczek dla najbardziej potrzebujących. Ważnym elementem działalności związku jest komisja socjalno-zapomogowa, która wspiera członków piaseczyńskiego oddziału w trudnych sytuacjach życiowych. Oddział prowadzi środowiskowy klub seniora w Piasecznie, w którym odbywają się warsztaty i szkolenia z zakresu medycyny, sztuki i bezpieczeństwa.

Bogdan Pawlak od 2008 roku pełni funkcję przewodniczącego Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Piasecznie – najliczniejszej organizacji w całym powiecie. Piaseczyński oddział związku to nieodłączny element kluczowych wydarzeń senioralnych w powiecie piaseczyńskim, od 60 lat współpracujący z organizacjami młodzieżowymi, senioralnymi i samorządami. Bogdan Pawlak inicjuje setki wydarzeń aktywizujących grupy senioralne tj.: zabawy taneczne, pikniki, ogniska, spotkania okolicznościowe, zabawy karnawałowe, pobyty wypoczynkowe. Ponadto działa na rzecz poprawy warunków życia osób starszych i z niepełnosprawnościami, przeciwdziała ich marginalizacji i wykluczeniu. Rada Powiatu Piaseczyńskiego uznała, że praca i zaangażowanie pana przewodniczącego zasługuje na szczególne, niezależnie od funkcjonowania całego związku, docenienie.

Dorota Zając wykształcenia jest bibliotekoznawcą i historykiem. Jest też licencjonowaną przewodniczką turystyczną i instruktorką krajoznawstwa. Posiada odznakę przewodnika turystyki rowerowej. Jest członkiem Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii (od chwili jego powstania) i wieloletnią członkinią Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna oraz aktualnej kadencji Piaseczyńskiej Rady Kobiet. Od 35 lat pracuje w piaseczyńskim szkolnictwie jako nauczycielka bibliotekarka, nauczycielka historii i etyki. Dwukrotnie nagradzana przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno za wyjątkowe zaangażowanie w pracę w szkole (prowadzi szkolny klub wolontariatu oraz Koło Moli Książkowych).

Przez kilkanaście lat prowadziła wraz ze Stanisławem Hofmanem spacery historyczne po Piasecznie i okolicach. Jest autorką książki „Piaseczno kobietami słynące”, publikacji pt. „V Rejon Gątyń”, „VII Obwód Obroża”, współautorką książek „Tradycja Mazowsza. Powiat Piaseczyński – przewodnik subiektywny”, „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”, „Spacerownik piaseczyński”.

Agnieszka Rzeszotek rozpoczęła pracę nauczycielki w szkole podstawowej w Uwielinach w 1968 roku i przepracowała w niej ponad pół wieku. Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku do 2010 roku aktywnie pracowała w wiejskich świetlicach środowiskowych działających początkowo pod kierownictwem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a później gminy Prażmów. W latach 2006 – 2010 była radną Gminy Prażmów.

Agnieszka Rzeszotek ze szczególnym zaangażowaniem działała na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, z problemami wychowawczymi i zagrożonych patologią. Działalność pani Agnieszki Rzeszotek znacznie wychodziła poza ramy obowiązków służbowych m. in.: organizowała wyjazdy kolonijne dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, pozyskiwała środki finansowe na paczki świąteczne dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej, organizowała spotkania dla młodzieży z najstarszymi mieszkańcami Uwielin, opiekowała się pomnikiem w Piskórce.

Wielokrotnie otrzymywała nagrody dyrektora, Wójta Gminy Prażmów, a w roku 1989 otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania.

Stanisław Hofman był licencjonowanym przewodnikiem turystycznym i instruktorem krajoznawstwa, organizatorem turystyki, niekwestionowanym autorytetem w zakresie wiedzy o naszym regionie.

Wieloletni członek piaseczyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, założyciel Klubu Turystyki Rowerowej „Pędziwiatr”, autor spacerowych tras turystycznych związanych z historią Piaseczna, Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny, pomysłodawca i twórca scenariuszy a jednocześnie przewodnik spacerów historycznych po Piasecznie i okolicach. Autor i współautor publikacji poświęconych historii regionu: „Tradycja Mazowsza. Powiat Piaseczyński – przewodnik subiektywny”, „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”, „Spacerownik piaseczyński”. Był także twórcą i animatorem Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii – nieformalnej grupy pasjonatów historii lokalnej. W 2018 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Piaseczno.

Iwona Manista-Kutryś od ponad 25 lat mieszka i pracuje na terenie powiatu piaseczyńskiego. Z zawodu jest wokalistą, kompozytorką, aktorką i pedagożką, laureatką wielu ogólnopolskich konkursów m. in. Festiwalu im. Jonasza Kofty w Warszawie, Trybunałów Uśmiechu w Piotrkowie Trybunalskim oraz konkursu o Laur Wiecha przy Teatrze Rampa w Warszawie. Nagrała dwie płyty ze swoimi kompozycjami. Aktualnie śpiewa
w warszawskim Kabarecie „Filip z konopii”. Często bierze udział w koncertach charytatywnych.

Pani Iwona Manista-Kutryś pracuje z młodzieżą w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli, gdzie uczy śpiewu oraz prowadzi zajęcia emisji głosu. Kieruje chórem w szkole podstawowej w Mysiadle. W 2018 roku została Kobietą Roku Gminy Lesznowola w kategorii „Kobieta kreatywna”. Z wnioskiem o nadanie odznaki wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Lesznowoli.

Amatorski Teatr Seniorów „Peronówka” rozpoczął działalność w październiku 2018 roku. W ciągu tego czasu powstało ponad 20 scenariuszy i zagranych zostało ponad 80 spektakli. Sztuki dotyczą głownie tematyki bliskiej życia seniorów, są pełne satyry i humoru.

Teatr aktywizuje osoby 60+ przeciwdziałając ich wykluczeniu, promuje wartości patriotyczne, angażuje się w akcje społeczne m. in ekologiczne jak sprzątanie okolic dawnej cegielni w Gołkowie. Członkowie grupy teatralnej aktywnie działają łącząc pokolenia – organizują spotkania seniorów z dziećmi.

Odznaczeni w roku 2021

Władysław Sieradzki jest Przewodniczącym Koła im. por. „Antka” Związku Żołnierzy NSZ. W ramach działalności Koła był inicjatorem i realizatorem upamiętnienia walk Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Współorganizator uroczystości rocznicowych na Zimnych Dołach w rocznice walk Kompanii Leśnej im. por. „Szarego” z oddziałami niemieckimi. Brał udział w pracach nad odtworzeniem sztandaru Batalionu i opracowaniu historii sztandaru. Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W. Sieradzki ze starostą

Włodzimierz Bagieński jest historykiem i prekursorem badań naukowych dotyczących dziejów Piaseczna, Góry Kalwarii i okolicznych miejscowości. Wspólnie z żoną Ewą Bagieńską przygotowuje liczne artykuły o historii regionu, które były publikowane m. in. w lokalnych i regionalnych czasopismach przyczyniając się do popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa powiatu piaseczyńskiego. Współtworzy książki o historii regionu. Dzięki jego pracy nie tylko duże, ale i najmniejsze miejscowości zyskały swoją tożsamość. Działalność państwa Włodzimierza i Ewy Bagieńskich otworzyła drogę do dalszych badań i pogłębiania wiedzy o historii regionu. Ich publikacje stanowią podstawowe źródło wiedzy o powiecie piaseczyńskim.

Bagieńscy

Ewa Bagieńska jest historykiem i prekursorem badań naukowych dotyczących dziejów Piaseczna, Góry Kalwarii i okolicznych miejscowości. Wspólnie z mężem Włodzimierzem Bagieńskim przygotowuje liczne artykuły o historii regionu, które były publikowane m. in. w lokalnych i regionalnych czasopismach, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa powiatu piaseczyńskiego. Jest współautorką książek o historii regionu. Dzięki jej pracy nie tylko duże, ale i najmniejsze miejscowości zyskały swoją tożsamość. Działalność państwa Ewy i Włodzimierza Bagieńskich otworzyła drogę do dalszych badań i pogłębiania wiedzy o historii regionu. Ich publikacje stanowią podstawowe źródło wiedzy o powiecie piaseczyńskim.

Bagieńscy

Edyta Banasiewicz jest Koordynatorką Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego oraz Sekretarzem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Inicjatorka akcji Piaseczno Bez Barier, Gra na 4 Koła, Tu Wózkiem Wjadę oraz Survival dla Wózków. W poprzednich latach Przewodnicząca Rady Sołeckiej Żabieniec, Członek Zarządu w Stowarzyszeniu Ruch Pojednania Społecznego. Największym osiągnięciem pani Edyty Banasiewicz jest zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Edyta Banasiewicz odbiera odznakę od przewodniczącego rady

Danuta Świetlik jest wieloletnią dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie (od 2002 roku). Pani Danuta Świetlik wyjątkowo aktywnie i skutecznie promowała zatrudnienie i łagodziła skutki bezrobocia oraz aktywizowała lokalny rynek pracy. W celu realizowania programów rynku pracy, z sukcesem pozyskiwała dodatkowe środki na aktywizację zawodową bezrobotnych. Od 2014 roku jako dyrektor PUP realizowała cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców program Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Powiatowy Urząd Pracy pod kierownictwem pani Danuty Świetlik został wyróżniony Dyplomem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za wdrażanie „Tarczy Antykryzysowej” w 2020 roku. Jako dyrektor otrzymała liczne odznaczenia, m. in. Złoty Medal za długoletnią służbę RP przyznany przez Prezydenta RP, Medal pamiątkowy Pro Masovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Odznakę Honorową Primus in Agendo przyznaną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Danuta Świetlik

Magdalena Rejnowicz-Rydzewska jest założycielką zespołu muzycznego „Sąsiedzi ze Stefanowa”, współzałożycielką „Stowarzyszenia Niezapomniane Melodie”, kierowniczką grupy wokalno-tanecznej „Szczęśliwa 60-tka” oraz inicjatorką powstania Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej, skupiającej muzyków amatorów z terenu gminy Lesznowola i gmin sąsiednich, w której gra na skrzypcach. Od dziecka związana ze światem muzyki, na studiach realizowała swoje pasje w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Fascynacja folklorem sprawiła, że po ukończeniu studiów kontynuowała swoją przygodę z muzyką ludową. Występowała w zespołach: „Jaromiry”, ”Gronie”, „Bartek”, które uświetniały liczne wydarzenia kulturalne.

Magdalena Rejnowic-rydewska

Izabela Banasiak-Matusik jest sołtysem Czachówka (gmina Góra Kalwaria) oraz przedstawicielem Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Czachówek. Swoimi działaniami i zaangażowaniem daleko wychodzi ponad obowiązki. Aktywizuje, integruje i zachęca do działania lokalną społeczność. Pani Izabela Banasiak-Matusik jest pomysłodawczynią i realizatorką rewitalizacji boiska do piłki nożnej w Czachówku. Empatia i chęć niesienia pomocy czynią panią Izabelę Banasiak-Matusik nie tylko wyjątkowym sołtysem i członkiem stowarzyszenia, ale przede wszystkim wrażliwym i bezinteresownym człowiekiem.

Iza Banasiak

Teresa Korczak przez dwadzieścia lat pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak w Górze Kalwarii. W szkole tej przepracowała łącznie 50 lat. Teresa Korczak pełniła w Zespole różne funkcje: nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego, a od 2000 roku – dyrektora. Skutecznie wspinała się po szczeblach awansu zawodowego uzyskując w 2004 roku stopień nauczyciela dyplomowanego. Jako nauczyciel i wychowawca zachęcała uczniów do udziału w akcjach charytatywnych i wolontariackich na rzecz innych ludzi i środowiska lokalnego. W okresie sprawowania funkcji dyrektora przez panią Teresę Korczak uczniowie szkoły odnosili sukcesy w zakresie kształcenia w zawodach gastronomicznych na poziomie międzyszkolnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Za zaangażowanie oraz osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze pani Teresa Korczak wielokrotnie otrzymywała nagrody Starosty Piaseczyńskiego. Została uhonorowana także Nagrodą Kuratora Oświaty oraz Medalem z okazji X-lecia Powiatu Piaseczyńskiego.

Teresa Korczak

Pośmiertnie nadano odznakę panu Władysławowi Machowskiemu, który jako założyciel oraz główny trener UKS OSiR Góra Kalwaria poświęcił się działalności sportowej. Przez ponad dwadzieścia lat pracy wychował i wyszkolił kilka pokoleń młodych zawodników. Osiągnął wysokie wyniki w działalności szkoleniowej, czego dowodem są medale Mistrzostw Europy Juniorów oraz Mistrzostw Polski w biegach na orientację zawodników klubu. Odznaczony m. in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP.

Ela Machowska

Grzegorz Rowiński od dwudziestu lat działa na rzecz dzieci i młodzieży, w szczególności podopiecznych domów dziecka z terenu powiatu piaseczyńskiego, Warszawy i Lublina. Współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie, Domem Dziecka w Konstancinie-Jeziornie, Domami Dzieci w Pęcherach, Stowarzyszeniem Dobra Wola. Organizator kilkudziesięciu koncertów dobroczynnych i imprez kulturalnomuzycznych oraz wielu okolicznościowych zbiórek darów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami. Od 2010 roku aktywny działacz, kwestarz i koordynator Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Promotor młodych talentów z powiatu piaseczyńskiego i Warszawy oraz organizator licznych koncertów okolicznościowych z ich udział.

Grzegorz Rowiński

Małgorzata Szturomska jest członkinią Komisji Historycznej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Piaseczno, konsultantem historycznym Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, autorką ponad 250 artykułów z serii „Ocalić od zapomnienia”, uczestniczką Spotkań z Historią w ramach Festiwalu Pięknej Książki. Odznaczona Medalem Zasłużony dla Gminy Piaseczno i Złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Małgorzata Szturomska

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej podejmuje działania mające na celu ocalenie od postępującej degradacji majątku zabytku techniki kolejowej, jedynego nie tylko w powiecie, ale w całej aglomeracji warszawskiej. Towarzystwo realizuje zadania nadania funkcji miastotwórczej oraz kulturalnej dużemu terenowi w centrum Piaseczna, jedynemu postindustrialnemu terenowi w powiecie piaseczyńskim. Organizowane przez Towarzystwo wycieczki to największa atrakcja turystyczna w powiecie. Towarzystwo jest także pomysłodawcą i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, integracyjnych.

Towarzystwo Kolei wąskotorowej

Akcja Katolicka – Oddział w parafii św. Anny w Piasecznie, działający od 2004 roku, jest częścią Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Piaseczyński Oddział Akcji Katolickiej od lat organizuje sympozja, wykłady, pielgrzymki i pomoc charytatywną dla osób potrzebujących. Akcja organizuje coroczne rajdy rowerowe „Wdzięczni Ojcom” i Rowerowy Papieski Rajd Rodzin „Piaseczyńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę”. Organizacja dba o zachowanie pamięci o ważnych wydarzeniach i miejscach historycznych w powiecie piaseczyńskim poprzez udział w uroczystościach i wydawanie folderów o miejscach pamięci.

Jadwiga Szymańska odiera odznakę

Biblioteka Publiczna w Piasecznie działa od 1947 roku. Obecnie na strukturę biblioteczną składa się biblioteka główna, 9 filii oraz 3 punkty biblioteczne. W każdej z bibliotek jest możliwość skorzystania z nowoczesnych stanowisk komputerowych, skanowania oraz drukowania. W 2019 roku uruchomiona została biblioteka główna w nowoczesnym Centrum Edukacyjno-Multimedialnym. Biblioteka Publiczna w Piasecznie podejmuje różnorodne działania promujące kulturę i czytelnictwo na szeroką skalę. W siedzibie głównej i filiach, tylko w 2019 roku, odbyło się 1300 imprez kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych, w których uczestniczyło 14 118 mieszkańców. W placówkach organizowane są lekcje biblioteczne dla szkół, warsztaty literackie i plastyczne, a także liczne konkursy i wystawy.

Łukasz Zalęski

Odznaczeni w roku 2020

Maria Mioduszewska – w okresie zmian ustrojowych członek NSZZ Solidarność, od początku istnienia samorządu powiatowego do 2018 roku reprezentowała lokalną społeczność w radzie powiatu.

Starosta gratuluje Marii Mioduszewskiej

Klub Sportowy Grawitacja – klub, który od 23 lat zaraża tańcem mieszkańców powiatu, a jego zawodnicy zdobywają tytuły Mistrzów Polski, Europy i Świata! Wielokrotnie byli wyróżniani i nagradzani przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Sportu i Turystyki.

Grawitacja odznaczona przez starostę

Piotr Rytko – prezes Piaseczyńskiego WOPR oraz prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, oddział w Czersku. Autor publikacji historycznych na temat Urzecza, Góry Kalwarii i Czerska. Autor koncepcji zagospodarowania terenów nad Wisłą w powiecie piaseczyńskim. Organizator Święta Wisły na Urzeczu oraz wystawy fotograficznej „Z biegiem Wisły, z biegiem lat”.

Piotr Rytko

Władysław Grochowski – prezes Grupy Arche do której należy Hotel Koszary w Górze Kalwarii. Aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności, organizuje praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich w Górze Kalwarii, jest pełnomocnikiem Fundacji im. Leny Grochowskiej wspomagającej repatriantów.

Władysław Grochowski odznaczany przez starostę

Jacek Zalewski – tata Anioła Kuby Zalewskiego, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Obecnie realizuje projekt Farma Dobrej Woli – budowę pierwszych na świecie inteligentnych domów dla niepełnosprawnych. Jest organizatorem rodzinnej Tataspratakiady oraz Wolprezy – imprezy organizowanej w podziękowaniu dla wolontariuszy. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Jacek Zalewski

Alfred Kohn – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie, zaangażowany również społecznie w odkrywanie tożsamości i historii Tarczyna. Jest w posiadaniu 3000 fotografii ukazujących historię ziemi tarczyńskiej, na podstawie których został wydany album fotograficzny. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga czy Tarczyńskiego Owocobrania. Współorganizator tarczyńskiej edycji „Szlachetnej Paczki”.

Alfred Kohn

Łukasz Owczarek – zaangażowany w działania na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu piaseczyńskiego, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasecznie i Górze Kalwarii. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej brązowym krzyżem zasługi za działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Łukasz Owczarek z uczestnikiem WTZ

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego – dzięki Towarzystwu wiele pięknych i wartościowych budynków Konstancina zostało wpisanych do rejestru zabytków. W 1990 roku zainaugurowało i zorganizowało obchody Dni Konstancina. Dba o tożsamość lokalną – organizuje spotkania poświęcone historii miasta, dawnym konstancińskim rodom, ludziom kultury i służby zdrowia. Od 12 lat jest aktywnym współorganizatorem Festiwalu Otwartych Ogrodów.

dr Czesława Gasik Prezes Towarzystwa

Stanisław Kiljańczyk – wieloletni sołtys Mrokowa, zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Sponsor wydarzeń kulturalnych w Lesznowoli, pomysłodawca i organizator cyklicznych inscenizacji bitew historycznych na lesznowolskich polach. Z wnioskiem o nadanie odznaki dla Stanisława Kilijańczyka wystąpiła grupa mieszkańców załączając do wniosku 101 podpisów.

Stanisław Kiliańczyk

Dorota Anna Cichocka-Zawada – nauczyciel muzyki i terapeuta muzykoterapii w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach, społecznik służący edukacji i wychowaniu oraz usprawnianiu dzieci z niepełnosprawnością. Współtworzyła Katolicką Szkołę pod Żaglami.

Dorota Cichocka-Zawada z córką

Katarzyna Faliszewska – instruktorka harcerska od 2003 roku, komendantka Hufca ZHP w Piasecznie w latach 2011 – 2015. Działająca na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, zaangażowana w uroczystości patriotyczne i rocznicowe oraz w pozyskanie obecnej siedziby Hufca Piaseczno.

Katarzyna Faliszewska

Sławomir Pułka – były Komendant Hufca ZHP Piaseczno, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego w Piasecznie, zaangażowany na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, biorący aktywny udział w uroczystościach patriotycznych i rocznicowych.

Sławomir Pułka

Odznaczeni w roku 2014

  • dr Irena Eris,
  • Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem św. Anny w Piasecznie,
  • Stowarzyszenie Rozwoju Artystycznego formacja taneczna Bartek,
  • Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku,
  • Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii.

Przeczytaj także