Młodzież, która zasługuje na to co najlepsze

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” wyremontowała mieszkanie, z którego korzysta młodzież opuszczająca pieczę zastępczą – rodziny zastępcze i domy dzieci. Lokal przeszedł dzięki Fundacji i sponsorom niesamowitą metamorfozę.

W projekcie wzięło udział kilkunastu sponsorów, aczkolwiek najważniejszym z nich jest zmarła w 2014 roku przyjaciółka Fundacji dr Aleksandra Konarska-Szubska.

– Pierwszą i najważniejszą fundatorką jest nieżyjąca już dr Aleksandra Konarska-Szubska, podopieczna Fundacji, która przekazała Fundacji swoje mieszkanie z intencją wykorzystania go dla wsparcia wychowanków domów dziecka  – mówi Aneta Piliszek Dyrektor Domów Dzieci w Pęcherach. – Mieszkanie zostało sprzedane i środki w ten sposób uzyskane pozwoliły na realizację projektu.

Projekt dotyczył mieszkania chronionego w Górze Kalwarii, będącego własnością Powiatu Piaseczyńskiego, które stanowi formę wsparcia dla dorosłej młodzieży opuszczającej rodziny zastępcze oraz domy dziecka. W tak młodym wieku bardzo trudno jest się usamodzielnić bez bezpiecznego dachu nad głową, a mieszkanie chronione zapewnia bezpieczny dom bezpłatnie lub za 100 – 200 zł miesięcznie (kwota jest uzależniona od dochodów mieszkańca).

W lokalu mogą zamieszkać osoby, które uczą się i pracują – realizują Indywidualny Program Usamodzielnienia czyli plan przygotowany przed opuszczeniem rodziny/placówki, zatwierdzony przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie.

– Mieszkanie, w którym realizujemy projekt, jest własnością Powiatu Piaseczyńskiego. Decyzję o skierowaniu do mieszkania wydaje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Rolą Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Pęcherach jest prowadzenie tego mieszkania oraz zapewnienie jego mieszkańcom pomocy zależnie od potrzeb – w znalezieniu pracy, w załatwianiu spraw urzędowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego etc. – informuje Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”. –  Każda z osób ma indywidualnego Opiekuna Usamodzielnienia – dorosłą osobę wspierającą, samodzielnie wybraną.

Mieszkanie w Górze Kalwarii jest przeznaczone dla trzech dziewcząt. Każda z nich będzie miała oddzielny pokój. Jest wyposażone we wszystkie meble, sprzęt AGD, naczynia itp. Dzięki Fundacji i sponsorom jest także niezwykle  funkcjonalne, nowoczesne i piękne.

– Bardzo ważne jest, że mogliśmy przekazać, jeszcze w poprzedniej kadencji, mieszkanie na potrzeby wychowanków Domów Dzieci, czyli usamodzielniającej się młodzieży wchodzącej w dorosłość. To są młodzi ludzie, którzy zasługują na to co najlepsze, na rzeczy z najwyższej półki – mówi Ewa Lubianiec, Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego. – Dzięki tej pięknej i nowoczesnej aranżacji mieszkanie to wniesie do ich życia dużo większą wartość. Jestem pewna, że dzięki temu młodzież zyska wiarę, że ich życie może być tak piękne jak miejsce, które będzie ich domem w tym jakże ważnym życiowym momencie.

Przedstawiciele Fundacji wraz z Jolantą Kwaśniewską oraz autorzy wnętrza, czyli architekt Krzysztof Miruć i projektantka wnętrz Anna Woźniak-Górka, przekazali dyrektorowi Domów Dzieci w Pęcherach w poprzednią niedzielę klucze do wyremontowanego mieszkania.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji, architektom i sponsorom, ale przede wszystkim jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zmiany, która nastąpiła w tak ważnym mieszkaniu.

Sponsorzy:  Fundacja TVN „nie jesteś sam”, Mag-Bud Adam & Maciej Magierowscy, JUAN wszystko do Mebli, Galerie Venis, WonderWall Studio , Drzwi DRE, MiLAGRO, Rotary Club Warszawa Konstancin, Producent drzwi zewnętrznych stalowych SETTO, Philipiak Milano, DUNIN, Vellutier Polska, Meblovnia, Dekoral, Home Decoration, AkzoNobel Polska, Nowodvorski Lighting, Twoje Szkło Grzegorz Sokalski, Berezzino, Rotaract District 2231 Poland.

W przygotowaniu jest  materiał filmowy realizowany przez Fundację oraz Angiris.com.

Mieszkanie działa jako mieszkanie chronione treningowe na podstawie Ustawy o pomocy społecznej, art. 53 ust 1-4, Rozporządzenia MRPiPS w sprawie mieszkań chronionych z dnia 30 kwietnia 2018 r. oraz Uchwały nr 295/1/18 Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego z dnia 28 września 2018 r.  ustalającej Regulamin Mieszkania.

Przeczytaj także