Zimne Doły

Polana położona jest pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, 4 km na południowy-wschód od Piaseczna, przy tzw. trakcie wareckim. Można tu dojechać samochodem od strony Piaseczna skręcając w Żabieńcu z drogi krajowej nr 79 w prawo. Za miejscowością należy jechać prosto drogą asfaltową wzdłuż lasu, by po ok. 500 m skręcić w lewo w szeroką drogę leśną (historyczny trakt warecki), która zaprowadzi na miejsce. Jadąc drogą krajową nr 79 od południa należy skręcić na światłach w Pilawie w lewo w stronę Zalesia Górnego, a następnie na wysokości leśniczówek Chojnów i Dobiesz w prawo w drogę leśną. Na miejscu znajduje się duży, mogący pomieścić kilkadziesiąt samochodów utwardzony parking leśny.

W rejonie Zimnych Dołów przebiegają dwa piesze szlaki PTTK: Szlak Południkowy przez Lasy Chojnowskie (żółty) prowadzący z Piaseczna do Prażmowa oraz Szlak Rezerwatów Przyrody (niebieski), który prowadzi z Zalesia Górnego przez Konstancin-Jeziorną do Warszawy (Ursynów). W pobliżu prowadzi także zielony szlak rowerowy z Powsina przez Piaseczno i Żabieniec do Góry Kalwarii.

Zimne DołyZimne Doły stanowią leśny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Znajduje się tu kilka wiat turystycznych (w tym jedna, która może pomieścić ponad 100 osób), zorganizowane są miejsca do rozpalania ognisk. Na turystów czeka przygotowany przez Nadleśnictwo Chojnów chrust. Dzieci przyciąga duży plac zabaw z huśtawkami, drabinkami i zjeżdżalnią. W uzgodnieniu z nadleśnictwem www.chojnow.warszawa.lasy.gov.pl istnieje możliwość organizowania na terenie Zimnych Dołów dużych imprez rekreacyjnych i integracyjnych. Polana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu stawów położonych pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, które można oglądać z zadaszonej platformy umieszczonej na wieży widokowej.

Film pokazujący piękno przyrody w okolicach zalewów w Zalesiu Górnym (tereny dawnego ośrodka „Wisła”) i Zalesiu Dolnym (Górki Szymona):

Ok. 1,5 km na południe, nieopodal pomnika upamiętniającego wojenne wydarzenia z 1943 r., znajdują się wiaty do grillowania oraz siłownia na wolnym powietrzu.

Przez Zimne Doły przebiega najpopularniejsza trasa spacerowa w okolicach Piaseczna prowadząca żółtym szlakiem z Piaseczna (rejon Górek Szymona w Zalesiu Dolnym) bądź zielonym szlakiem rowerowym od ul. Świętojańskiej w Piasecznie przez Żabieniec.

malpi gaj 1Atrakcję stanowi „Małpi Gaj” – Linowy Park Przygody www.malpigaj.com.pl . Na chętnych czekają tu linowe przeprawy między najwyższymi drzewami, kolejka tyrolska, wspinaczki i zjazdy na linach. Zabawa w „Małpim Gaju” zabezpieczana jest przez profesjonalnych instruktorów i atestowany sprzęt alpinistyczny.

Zimne Doły to także miejsce związane z lokalną historią. W sierpniu 1944 r. doszło tu do starcia pomiędzy oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych i oddziałami niemieckimi, w czasie którego spłonęła istniejąca tutaj wówczas leśniczówka. Do tych wydarzeń nawiązuje popularne określenie tego miejsca – Spalona. Tragiczną historię upamiętnia pomnik i brzozowy krzyż.

Znajduje się także pomnik leśników mazowieckich poległych w czasie walk o niepodleglość.

Młodzi ludzie na polanie

Przeczytaj także