Kultura na kołach

„Kultura na kołach-baśnie historie legendy” to nowy projekt Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Dzięki niemu uczniowie czterech szkół z terenu naszej gminy mają szansę wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, na co dzień niedostępnych w swoich miejscowościach.

Realizację projektu zaczynamy od warsztatów literackich „Rusz wyobraźnią – baśnie historie legen-dy”, nad którymi będzie czuwał Michał Malinowski – opowiadacz, pisarz, podróżnik, autor nowator-skich metod opowiadania i poszukiwacz inspiracji.

Warsztaty mają dać uczestnikom okazję do pracy z wyobraźnią i słowem pisanym, odwołując się do lokalnych baśni, historii, legend. Uczestnicząca w projekcie młodzież będzie miała za zadanie sięgnąć do opowieści, które znają ich rodzice, dziadkowie, znajomi. Zainspirowani mają szansę stworzyć własne opowiadanie, historię, baśń odwołującą do związanego z regionem dziedzictwa kulturowego.

W oparciu o stworzone opowiadania grupy uczniów wezmą udział w przygotowaniu ilustracji i rysunku (pod okiem artysty plastyka, ilustratora i kostiumografa Marka Łukasika), inne – wykonają prace ceramiczne zainspirowane motywami (pod okiem malarki, absolwentki ASP w W-wie Anny Skajnowskiej-Olszewskiej), jeszcze inne będą zaangażowane w projektowanie i tworzenie muralu (pod okiem artystów Justyny Szeligi i Matta Ługowskiego).

Prócz warsztatów dla uczniów czterech szkół podstawowych z terenu gminy Góra Kalwaria (Baniocha, Brześce, Czersk, Cendrowice) planowane są wydarzenia otwarte, podczas których mieszkańcy sami będą mogli zmierzyć się z tematem i stworzyć ilustrację do wybranego fragmentu opowiadania czy baśni.

Przygotowane podczas warsztatów najlepsze prace będą dołączone do bezpłatnej publikacji „Nasze baśnie historie legendy” podsumowującej zrealizowane warsztaty.

Otwarte spotkania dla mieszkańców:
15 czerwca, Baniocha
21 września, Cendrowice
28 września, Czersk
12 października, Brześce
20 października – Gala Finałowa, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii otrzymał na realizację tego zadania 24 tys. złotych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przeczytaj także