100-lecie Bitwy Warszawskiej

Zapraszamy na uroczystości Święta Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (nazywanej też Cudem nad Wisłą) – uznanej za 18. w historii przełomowych bitew świata.

Uroczystości na terenie powiatu piaseczyńskiego oraz w Warszawie.

Piaseczno

Piknik historyczny, spacer, animacje, koncerty i rekonstrukcje to program tegorocznych obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą i Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy pikniku będą mogli między innymi zobaczyć oryginalny wóz bojowy z muzeum motoryzacji w Otrębusach czy złamać zaszyfrowany kod wroga. Finał uroczystości uświetni renomowana Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn, uważana za jedną z najlepszych orkiestr w Polsce i Europie.

15 sierpnia (sobota)
10.00 – msza za Ojczyznę, kościół pw. św. Anny w Piasecznie
11.00 – złożenie kwiatów przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, budynek Ratusza
19.30 – koncert zespołu Łysa Góra na skwerze Kisiela
16 sierpnia (niedziela)
10.00 – spacer w ramach uroczystości rocznicowych, związany z obchodami 100-lecia Cudu nad Wisłą; lokalny przewodnik, Stanisław Hofman, opowie o ludziach i wydarzeniach mających wpływ na historyczną bitwę, zbiórka na rynku przy historycznym ratuszu, zakończenie spaceru przy cmentarzu parafialnym na ul. Kościuszki
12.00–16.00 – piknik historyczny na rynku – Mazowsze w przededniu Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą 1920 (ARCHEOCONCEPT); w programie pikniku stoiska animacyjne z elementami scenografii, wóz bojowy z epoki (WZ.29) oraz rekonstrukcje historyczne, takie jak śpiewnik weterana, atelier fotograficzne, punkt medyczny i inne
16.00 – koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn – skwer Kisiela.

program uroczystości

Góra Kalwaria

15 sierpnia w Górze Kalwarii najpierw odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele przy ul. ks. Sajny (godz. 10.00). Tuż po jej zakończeniu, ok. godz. 11.00, odbędzie się uroczystość na pobliskim placu Piłsudskiego z przemówieniami burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

Ponadto urząd gminy przygotuje – kolejną już – wystawę historyczną. Od 14 sierpnia na nowych słupach ogłoszeniowych w centrum miasta pojawi się ekspozycja o zapomnianym epizodzie Bitwy Warszawskiej. Właśnie 14 sierpnia 1920 r. na Wiśle pod Górą Kalwarią polski okręt wojskowy „Sobieski” udaremnił przeprawienie się przez rzekę Armii Czerwonej.

plakat obchody w Górze Kalwarii

Tarczyn

9.30 – Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Tarczynie
10.20 – Hymn Państwowy, złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Ojczyzny

Program obchodów w Tarczynie

Lesznowola

W piątek 14 sierpnia, przed wejściem do urzędu gminy (ul. Gminna 60) zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „BITWA WARSZAWSKA. STULECIE ZWYCIĘSTWA”. Uroczyste otwarcie o godzinie 10.00.

plakat wystawy

Konstancin – Jeziorna

W sobotę 15 sierpni władze i mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna oddadzą hołd bohaterom sprzed 100 lat. Tego dnia m.in. przedstawiciele samorządu oraz harcerze złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:
o godz. 9.00 przed krzyżem upamiętniającym rocznicę zwycięstwa oręża polskiego w 1920 r. (os. Mirków, skwer im. Rodziny Natansonów);
o godz. 10.00 przed Pomnikiem Obrońców Ojczyzny w Jeziornie (ul. Warszawska 23).

uroczystości w Konstancinie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 17 w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury (ul. Mostowa 15) odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu RP Quartet. Zespół tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Grupa specjalizuje się w utworach patriotycznych, ma w swoim repertuarze m.in. piosenki z okresu Powstania Warszawskiego, najpiękniejsze pieśni patriotyczne, zakazane piosenki oraz folklor Warszawski. Wstęp wolny.

Zespół RP Quartet

Bitwa Warszawska – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Przeczytaj także