14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy

Ten dzień nie jest przypadkowy, gdyż 14 czerwca 1868 r. urodził się Karl Landsteiner, który odkrył grupy krwi (1901 r.), za co otrzymał nagrodę Nobla. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę Światowego Dnia Krwiodawcy.


KREW RATUJE ŻYCIE I JEST POTRZEBNA KAŻDEGO DNIA. KAŻDA KROPLA KRWI JEST BEZCENNA. CZŁOWIEK JEST JEDYNYM ŹRÓDŁEM LEKU (KRWI), KTÓREGO W ŻADEN SPOSÓB NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ.

młoda kobieta podczas oddawania krwi


Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób! Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu roku, jednak najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach.

Kto może oddać krew lub jej składniki?:
– osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg,
– w ostatnich 6 miesiącach nie miała wykonanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi,
– jej stan zdrowia powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla zdrowia krwiodawcy lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Ile krwi pobiera się jednorazowo?
– 450 ml pełnej krwi.

Każda pojedyncza donacja jest cennym darem ratującym życie, a wielokrotne oddanie krwi jest kluczem do stworzenia bezpiecznego i trwałego zaopatrzenia w krew i jej składniki.

Jak długo to trwa?
– pobranie trwa od 5 do 8 minut (plus czas na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski).

Kto potrzebuje krwi?:
– osoby po wypadkach, zabiegach operacyjnych, z zaburzeniami krzepnięcia, oparzeniach, urazach, z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii, wymagające transplantacji lub zabiegów kardiologicznych i wiele innych.

W Polsce w 2023 roku ponad 638 000 dawców oddało łącznie 1 500 000 jednostek krwi i jej składników.

Więcej informacji:
Droga dawcy – krok po kroku
Często zadawane pytania
Fakty i mity o krwiodawstwie
Mapa punktów krwiodawstwa
Plan akcji krwiodawstwa
Honorowy Dawca Krwi – uprawnienia i przywileje

Przeczytaj także