23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja jest w czołówce najpoważniejszych chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Ma wiele twarzy m.in. smutek, brak energii, problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), trudności z koncentracją, niepokój, brak poczucia własnej wartości, poczucie beznadziei, utrata zdolności do odczuwania przyjemności i wiele innych. Objawy są zazwyczaj intensywne i długotrwałe.

Depresję można skutecznie leczyć. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie daje możliwość powrotu do zdrowia. Równie ważna jest psychoedukacja, która pomaga zrozumieć istotę choroby oraz wsparcie ze strony rodziny i znajomych.

Duże znaczenie ma profilaktyka, czyli prowadzenie higienicznego i zdrowego trybu życia: regularny i odpowiednio długi sen, ograniczenie stresu, aktywność fizyczna, wsparcie emocjonalne od bliskich, zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Nie wstydź się szukać pomocy.

Gdzie jej szukać?:
Zdrowie psychiczne
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Dyżur telefoniczny – 23 lutego 2023 r.

W ramach wsparcia mieszkańców naszego powiatu w zakresie zdrowia psychicznego mamy w perspektywie przystąpienie do Aliansu Przeciw Depresji. Jest to nieformalny sojusz lekarzy, mieszkańców i instytucji działający na rzecz osób doświadczających depresji. Już teraz każdy ma możliwość szybkiej oceny nastroju i sprawdzenia, czy wykazuje jakiekolwiek oznaki i objawy depresji, wykonując Autotest. Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy, poszukaj specjalistycznej pomocy.

Opracowany został również „Program polityki zdrowotnej Powiatu Piaseczyńskiego na lata 2023-2025 w zakresie problemu zdrowotnego depresji poporodowej”, którego celem jest m.in. wczesne wykrywanie depresji poporodowej, zwiększenie wiedzy wśród pracowników medycznych, świadomości społecznej na ten temat, dostępu do specjalistów.

Przeczytaj także