3 Maja – uroczystości

W środę 3 maja w Piasecznie odbyły się uroczystości upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny.

 Po nabożeństwie, na placu przed dawnym Ratuszem Miejskim nastąpiła zbiórka pocztów sztandarowych. Na rynku zabrzmiał zarówno Mazurek Dąbrowskiego, jak i hymn Piaseczna, które wykonali Piaseczyńska Orkiestra Dęta oraz Chór Lira. W imieniu władz samorządowych głos zabrał Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski, który w krótkim przemówieniu powiedział m.in., że co roku, w maju, cieszy go widok domów udekorowanych flagami narodowymi. – Flagi wiszą nieraz na domach osób, z którymi różnimy się w poglądach. Dekorują domy osób, z którymi od lat staram się nie poruszać tematów politycznych i światopoglądowych, wiedząc, że w tych sprawach nie znajdziemy wspólnego języka. Mimo to, w tym dniu, tworzymy wspólnotę pamięci. Dajemy widomy znak naszej pamięci o tych, którzy w 1791 roku, w przededniu rozbiorów, podjęli próbę budowy nowoczesnego państwa opartego na wartościach, które do dzisiaj nas jednoczą. Starosta zaapelował do tych, którzy nie wywieszają flag, aby to robili. – Nasze dziedzictwo jest być może jedyną wartością, wokół której możemy się zjednoczyć wbrew podziałom. Jednoczmy się i szukajmy płaszczyzn porozumienia, bo jak widać po skutkach pracy Zarządu Powiatu, któremu przewodniczę podstawą wszystkich naszych działań służących dobru mieszkańców jest zgoda wynikająca ze wspólnie wyznawanych wartości – zakończył Wojciech Ołdakowski.

 

Następnie odbyło się złożenie wiązanek przy tablicach upamiętniających Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa oraz Sybiraków. Samorząd Powiatu Piaseczyńskiego reprezentowali: Starosta Wojciech Ołdakowski oraz powiatowi radni: Ewa Lubianiec i Waldemar Kosakowski. Kwiaty i wiązanki złożyli również przedstawiciele władz gminy, lokalnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji, a także delegacje służb mundurowych, harcerze, kombatanci i uczniowie.

Tuż przed południem na scenie plenerowej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka” z Konstancina oraz Piaseczyńska Orkiestra Dęta wraz z zespołem „Domisolki”. Występom towarzyszył – zorganizowany przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi” oraz Powiat Piaseczyński – Piknik Historyczny, w trakcie którego odbywały się warsztaty szycia flag i kotylionów, a także wystawa sprzętu wojskowego wraz z umundurowaniem. Na głodnych czekała pyszna grochówka z kuchni polowej.

Przeczytaj także