85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
To właśnie dzisiaj, 17 września, obchodzimy 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Tego dnia Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 roku, wkroczyła na nasze ziemie pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej”. Był to brutalny akt zdrady i agresji, który przyczynił się do upadku naszej niepodległości.
Uroczystość związane z upamiętnieniem tych tragicznych wydarzeń odbyły się dzisiaj na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie przy Pomniku Katyńskim. Największym symbolem sowieckich zbrodni, której ofiarą padli przedstawiciele naszej inteligencji i elity narodowej, stał się właśnie Katyń. To tam, wiosną 1940 roku, w zbrodniczy sposób, pozbawiono życia tysiące polskich oficerów, policjantów i urzędników.
Dziś, w 85. rocznicę tej agresji, z szacunkiem i wdzięcznością wspominamy tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. Ich poświęcenie i odwaga są dla nas nie tylko częścią historii, ale również źródłem inspiracji.
Na obchodach nie zabrakło sztandarów szkolnych, harcerzy z 333 Szczepu Nieprzetartego Szlaku „Nieboskłon” oraz przedstawicieli lokalnych władz i Akcji Katolickiej. Liturgię Słowa poprowadził proboszcz ks. Andrzej Krynicki, a oprawę muzyczną zapewnił piaseczyński Chór Lira.
Przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Piaseczyńskiego – Krzysztof Kasprzycki, który podkreślił, że „pamięć o tych wydarzeniach jest naszą wspólną powinnością. Przypomina nam o tym, jak wielką wartości ma wolność, o sile naszej wspólnoty i o konieczności obrony prawdy. Niech ich ofiara będzie dla nas zawsze motywacją do działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i prawdy.”