„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło kolejną edycję Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021 i poinformowało o uruchomieniu naboru dla jednostek samorządu terytorialnego.

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/a,1133,komunikat-o-ogloszeniu-programu-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2021

Program swoim zasięgiem obejmuje nie tylko osoby dorosłe posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale również dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami.

https://www.gov.pl/web/rodzina/wazna-pomoc-w-codziennym-zyciu-rusza-nabor-do-programu-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej–edycja-2021-dla-samorzadow2

Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest rozpowszechnienie usług asystenta, a w efekcie pomoc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
• dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz
• osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne).

Asystent pomoże:
• w wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne, sportowe),
• w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,
• w załatwianiu spraw urzędowych,
• w nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
• w korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
• w wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do/z placówki oświatowej.

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Piasecznie aktualnie prowadzi prace nad wnioskiem dotyczącym przystąpienia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021.

O terminie składania wniosków do udziału w Programie poinformujemy na stronie powiatu po rozstrzygnięciu konkursu dotyczącym przystąpienia do Programu.

Równolegle uruchomiony został dodatkowy program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020-2021, skierowany do organizacji pozarządowych, które posiadają statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 3 lat, przed dniem złożenia oferty do udziału w Programie.

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/a,1139,komunikat-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-z-dnia-10-grudnia-2020-r-o-zmianie-resortowego-programu-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnosciami-edycja-20202021

Przeczytaj także