Nie zwolniliśmy tempa
Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego otrzymał dzisiaj wotum zaufania oraz absolutorium. Wcześniej prezentowany był Raport o stanie powiatu za 2020 rok, który pomimo wyjątkowo trudnego roku wypadł bardzo dobrze.
Rok 2020 zaskoczył wszystkich, jednak mimo stanu epidemii i związanych z nim nowych wyzwań, większość zaplanowanych inwestycji i zadań udało się zrealizować.
Na inwestycje 42,5 miliona
– Zbudowaliśmy nowoczesną halę sportową przy Szpitalnej, czyli w technikum „Na Wiadukcie”, ukończyliśmy modernizację każdej z pięciu kondygnacji internatu Zespołu Szkół przy Chyliczkowskiej oraz przebudowę i dużą rozbudowę „Platerówki”, czyli Zespołu Szkół przy Al. Brzóz w Piasecznie – mówi starosta Ksawery Gut. – Na inwestycje drogowe wydaliśmy ponad 24 miliony złotych, wymieniliśmy 10,5 km nawierzchni, zbudowaliśmy ponad 10 km chodników, prawie 2 km ciągów pieszo-rowerowych i kilometr ścieżek rowerowych.
W zeszłym roku zbudowaliśmy m.in. kolejne 2 km chodnika w Runowie, 1207 m drogi wraz z chodnikiem w Kawęczynku w gm. Konstancin-Jeziorna, ulicę Przyszłości w Łazach, I etap ulicy Szkolnej w Lesznowoli oraz ulicę Millenium w Głoskowie. Zbudowaliśmy rondo w Bobrowcu na ul. Żwirowej, w Kuleszówce i Krupiej Wólce. Wymieniliśmy nawierzchnię na ul. Mazowieckiej w Bobrowcu, w Krępie, w Świętochowie i w Stefanówce. Rozbudowaliśmy drogę w Marylce i przebudowaliśmy ul. Masztową w Kuleszówce. Zbudowaliśmy kolejny etap ciągu pieszo-rowerowego na ul. Pionierów w Zalesiu Górnym, chodnik w Łoziskach oraz ul. Jana Pawła II w Piasecznie na odcinku od przejazdu kolejowego do ul. Dworcowej.
W 2020 roku oddaliśmy do użytku nowy budynek Powiatowego Urzędu Pracy – inwestycję na ponad 18 milionów złotych.
Dużo dobrego w sprawach społecznych
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, dzięki staraniom Dyrektora Domów Dzieci w Pęcherach – Anety Piliszek, wykonała remont i całkowitą przebudowę mieszkania chronionego w Górze Kalwarii, które jest własnością Powiatu Piaseczyńskiego i stanowi formę wsparcia dla dorosłej młodzieży opuszczającej rodziny zastępcze oraz domy dzieci. Dotychczasowy standard mieszkania był dość niski. Dzięki Fundacji i sponsorom lokal przeszedł prawdziwą metamorfozę stając się bardzo funkcjonalnym, nowocześnie urządzonym trzypokojowym mieszkaniem.
W Bazie Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego w zeszłym roku było zrzeszonych 44 osoby potrzebujące pomocy, 94 wolontariuszy, 21 instytucji i placówek (domy pomocy społecznej, domy dzieci, warsztaty terapii zajęciowej, stowarzyszenia i fundacje) oraz 11 firm, które wsparły osoby potrzebujące poprzez przekazanie materiałów do odnowienia mieszkania, maseczek wielorazowych, dowiezienie ciepłych posiłków czy zaangażowanie w Świąteczną Zbiórkę Prezentów dla Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii.
Zrealizowaliśmy Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, „Opieka Wytchnieniowa – program wsparcia dla rodziców, opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych”, a wraz z Fundacją Małgosi Braunek „Bądź” bezpłatny cykl 9 wykładów edukacyjnych on line pt. „Zdrowie. To zależy od Ciebie”.
We wrześniu 2020 roku podpisaliśmy umowę partnerską z Uniwersytetem Stefana Kardynała Wyszyńskiego na rzecz wspólnej realizacji Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, którego celem jest działanie na rzecz skutecznej formy wsparcia dzieci, młodzieży i rodzin w pokonywaniu kryzysów psychicznych oraz wzmocnienie zasobów psychicznych i kompetencji psychospołecznych dzieci i młodzieży. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży działa na terenie powiatu piaseczyńskiego od dnia 4 stycznia 2021 r.
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Górze Kalwarii w zeszłym roku utworzył za zgodą i przy pełnym wsparciu Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Punkt Interwencji Kryzysowej w Piasecznie, w lokalu przy ul. Kościuszki 9. Wszystkie porady i udzielana pomoc są bezpłatne.
Dużym sukcesem okazała się kontynuacja Akademii Czujnego Rodzica – to cykl spotkań o charakterze wykładów psychoedukacyjnych dla rodziców, pedagogów i psychologów. W 2020 roku spotkania odbywały się online, a trudna pandemiczna rzeczywistość spowodowała wzrost ich popularności.
100 mln zł na Tarczę Antykryzysową
Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie poza swoimi wieloma dotychczasowymi zadaniami, realizował Tarczę Antykryzysową – wsparcie dla przedsiębiorców w celu przeciwdziałaniu skutkom COVID-19, na którą wydatkował kwotę 104 869 182, 49 zł.
Mimo że większość z nas w 2020 roku została w domach, jednak udało się m.in. po raz pierwszy uruchomić wycieczki po powiecie zabytkowym autosanem, zrealizować Rodzinną Akademię Flisacką na drewnianej szkucie, Tataspartakiadę czy Festiwal Sztuk Walki.
W ramach Budżetu Obywatelskiego kupiliśmy poduszkowiec ratowniczy, który jest już wykorzystywany przez Piaseczyńskie Wodne Pogotowie Ratunkowe, posadziliśmy wiele miododajnych drzew, zorganizowaliśmy koncert Beatriz Blanco i piknik rodzinny w Podolszynie oraz darmowe rejsy tradycyjną drewnianą łodzią po Wiśle.
Pomimo tak trudnego i zaskakującego roku nie zwolniliśmy tempa. Natomiast w 2021 roku jeszcze przyspieszyliśmy.