Adoptujemy świąteczne drzewka i zwracamy je naturze
Rusza trzecia edycja akcji Alarmu dla Powiatu Piaseczyńskiego. Jednak żeby miała ona szansę zakończyć się sukcesem, muszą być spełnione pewne warunki:
Najważniejszy jest pierwszy krok – zakup właściwej choinki.
Warunek absolutnie priorytetowy to wybór zaufanego miejsca zakupu choinki. Mogą to być renomowane szkółki lub zaufane punkty sprzedaży choinek, gdzie kupicie choinkę uprawianą w doniczce od jej narodzin, lub choinkę dobrze ukorzenioną w doniczce. Drzewko musi mieć korzenie, niby sprawa oczywista, a jednak duża część choinek dostępnych na rynku sprzedawanych w doniczkach, korzeni nie posiada, lub są one mocno uszkodzone.
Jak rozpoznać czy choinka nie jest „oszukana”? W donicy powinniście widzieć solidnie ubitą czarną ziemię, a nie piach, czy niedbale wrzuconą ziemię. Korzenie muszą się gdzieś zmieścić, więc wielkość doniczki nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy korony drzewka w jego najszerszym punkcie.
Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, to gatunek drzewka. Najlepiej przyjmują się świerki, w tym świerk pospolity i świerk kłujący. Dużo gorzej jest z jodłami, bo te, w odróżnieniu od świerków, mają palowy system korzeniowy, więc przyjmą się tylko te, które były uprawiane od początku w pojemniku.
Dalsze kroki są związane z właściwą pielęgnacją.
Nie można dopuścić do przesuszenia choinki. Drzewko należy trzymać w domu krótko, maksimum 2 tygodnie, z dala od wszelkich źródeł ciepła i regularnie podlewać tak, by ziemia była wilgotna.
Nie należy też obcinać czubka.
Po upływie 2 tygodni zasadzić jak najszybciej się da, jak tylko ziemia nie jest zmrożona i od czasu do czasu podlewać, aż do wiosny – jeśli tylko nie ma mrozów.
Jeśli po upływie 2 tyg. nie zdołamy jej od razu zasadzić, należy wystawić choinkę na dwór i podlewać z umiarem jeśli oczywiście temperatura nie spada poniżej 0 stopni. W przypadku mrozów od -5 stopni powstaje ryzyko, że korzenie przemarzną i wtedy :
- tuż przed dużym mrozem dołujemy, czyli wykopujemy dołek w ziemi, tam wstawiamy choinkę w doniczce, a dół zasypujemy piaskiem,
- zabieramy choinkę do nieogrzewanego pomieszczenia typu piwnica, garaż (tylko ze światłem i tam nadal podlewamy ),
- najgorszy jest wiatr, więc jeśli nie mamy piwnicy, to chowamy ją w zaciszne miejsce i przy mrozach nie podlewamy, możemy otoczyć donicę kocem, styropianem i oddzielić do gruntu (np. postawić na styropianie, palecie).
Co dalej?
Tak pielęgnowane drzewko dostarczacie do punktów odbioru choinek. Lokalizacje punktów będziemy podawać po waszym zgłoszeniu (wybierzemy punkt położony najbliżej).
Tak jak w zeszłym roku, jednym z miejsc gdzie będziemy sadzić choinki będą Domy Dzieci w Pęcherach, zatem każdy z nas może stać się w tej akcji również św. Mikołajem i podarować dzieciom swoją choinkę.
Tak, jak w 1 i 2 edycji, personalizujemy drzewka, każdy dostarczyciel choinek proszony jest o przypięcie swojemu drzewku plakietki z imieniem. Łatwiej będzie w ten sposób monitorować los choinek.
Dostawa choinki we własnym zakresie!
Zasięg akcji: gmina Piaseczno i gminy sąsiadujące.
Akcja trwa do 15.01.2022.