Lekarze urolodzy ze szpitala św. Anny (od prawej): Marek Zawadzki, Przemysław Zugaj, Grzegorz Gacki i Mateusz Mokrzyś

Innowacyjna metoda diagnozowania raka prostaty w szpitalu św. Anny

Oddział urologii szpitala św. Anny w Piasecznie, EMC Piaseczno, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, przeprowadza niezwykle skuteczne i mało inwazyjne badanie diagnostyczne prostaty, pozwalające potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową.

 Biopsja fuzyjna prostaty, bo o niej mowa, jest przełomem w dziedzinie precyzyjnego określania położenia nowotworu gruczołu krokowego i stopnia jego złośliwości, co pozwala z kolei precyzyjnie zaplanować leczenie. Do tej pory biopsja wykonywana była poprzez wkłucie od środka jelita grubego (tzw. biopsja przezodbytnicza), co nie dość, że obniżało skuteczność diagnostyczną badania, to zwiększało ryzyko możliwych powikłań infekcyjnych. Tzw. „ślepa biopsja” nawet w przypadku prawidłowego wyniku nie wyklucza bowiem obecności choroby nowotworowej w innych obszarach prostaty, z których wycinki nie są zwykle pobierane. Podczas standardowej biopsji nowotwór może również zostać niedoszacowany, co z kolei mogłoby prowadzić do nieadekwatnego leczenia. Przezkroczowa biopsja fuzyjna zapewnia o wiele większą dokładność diagnozy, jednocześnie minimalizując ryzyko infekcji.

Czym jest biopsja fuzyjna?
– Jest to nakładanie się na siebie obrazów z rezonansu magnetycznego i ultrasonografii, dzięki czemu możemy precyzyjnie trafić w centrum nowotworu i pobrać z niego wycinki – mówi Marek Zawadzki, ordynator oddziału urologii szpitala św. Anny.  Samo badanie trwa przeważnie około 30 min i najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pozwala na szybką i – co najważniejsze – wiarygodną diagnozę, czyli dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej, ocenę jej stopnia zaawansowania i złośliwości. – Jest to o tyle ważne, że można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, dające szansę na całkowite wyzdrowienie – dodaje Mateusz Mokrzyś, lekarz oddziału urologicznego, który specjalizuje się w wykonywaniu biopsji fuzyjnej.
Raka prostaty w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, ponieważ w ostatnich latach charakteryzuje się on największą dynamiką wzrostu zachorowalności, stanowiąc jednocześnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. Dotyka około 16 tys. Polaków rocznie i stanowi aż 19,3 proc. nowotworów wykrywanych u mężczyzn.

 Jak przygotować się do badania?
Najważniejsza w dbaniu o prostatę jest profilaktyka – zapewnia Przemysław Zugaj, z-ca ordynatora oddziału urologicznego – mężczyźni, którzy skończą 40 lat, co roku powinni odwiedzać urologa z badaniem krwi, określającym poziom antygenu PSA. Ten poziom z roku na rok rośnie, dlatego warto zrobić pierwsze badanie po 40-tce, aby urolog miał punkt odniesienia, tzw. badanie bazowe z którym będzie mógł porównywać badania z następnych lat. W momencie podejrzenia raka prostaty, lekarz zaleca wykonanie rezonansu magnetycznego, który wskaże lokalizację podejrzanych ognisk chorobowych. Gdy pacjent dysponuje już wynikiem badania, wówczas w szpitalu św. Anny może zapisać się na biopsję fuzyjną prostaty, na podstawie której lekarz prowadzący dokona ostatecznej diagnozy i wdroży właściwą ścieżkę leczenia.

Biopsja fuzyjna prostaty jest wykonywana odpłatnie. Więcej informacji na temat samego zabiegu można uzyskać pod nr tel. 727 600 346 lub 661 300 313.

Uwaga! Z okazji Europejskiego Tygodnia Urologii szpital św. Anny zaprasza w dniach 23-27 września 2019r. na bezpłatne badania PSA. Zapraszamy wszystkich mężczyzn powyżej 40 roku życia, którzy dotychczas odkładali decyzję o badaniu kontrolnym lub obserwują niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu. częste lub bolesne oddawanie moczu, osłabiony strumień moczu, obecność krwi w moczu, aby skorzystali z przygotowanej oferty.

Na badanie nie trzeba się zapisywać, wystarczy zgłosić się w podanym terminie do recepcji przychodni przy szpitalu św. Anny w Piasecznie.

 Źródło: Szpital św. Anny

Przeczytaj także