Jest wspólna biblioteka!
11 grudnia podpisana została umowa między władzami gminy i powiatu, określająca szczegółowo zakres odpowiedzialności, finansowania i podejmowania decyzji w sprawie nowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie, która powstała z połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. Nowa instytucja zacznie działać od stycznia.
Nadzór nad nią sprawować będzie Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Biblioteka Publiczna w Piasecznie jako nowy podmiot przejmie zbiory, majątek ruchomy i pracowników obu bibliotek. Placówką kierować ma do końca kadencji obecny dyrektor gminnej biblioteki Łukasz Załęski. Powołanie kolejnego dyrektora będzie należało do burmistrza Piaseczna, ale – zgodnie ze Statutem – decyzja będzie wymagała uzgodnienia z zarządem Powiatu Piaseczyńskiego.
Głównym powodem, dla którego Powiat zdecydował się na połączenie obu placówek jest sytuacja lokalowa biblioteki. W tej chwili placówka nie spełnia żadnych standardów bibliotecznych. Przypomnijmy, biblioteka powiatowa mieści się obecnie w wynajmowanej od Związku Nauczycielstwa Polskiego niskiej piwnicy w Domu Nauczyciela przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Prowadzą do niej strome schody – dla niepełnosprawnych bariera nie do pokonania. Wewnątrz, na niewielkiej powierzchni zgromadzono kilkanaście tysięcy książek. Dlatego warunki są bardziej niż spartańskie. Brakuje miejsca na kreatywne zajęcia z dziećmi czy spotkania z autorami. A tak przecież działają współczesne biblioteki. Bo rola biblioteki się zmieniła i dzisiaj o jej atrakcyjności decydują nie tylko dostępne tytuły, ale i program kulturalny.
– Nie mogliśmy przenieść jej do pierwszego lepszego, większego lokalu – tłumaczy wicestarosta Zdzisław Lis i wyjaśnia, że nowa siedziba musi spełniać odpowiednie warunki. Tak ciężkie zbiory wymagają specjalnego stropu, a to znacznie skraca listę potencjalnych lokali. Jakiś czas temu pojawił się pomysł podpisania porozumienia z Ambasadą Gruzji i przeniesienia biblioteki do należącego do tej placówki dyplomatycznej domu przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym. Niestety, przedwojenna willa wymaga kosztownego remontu i dostosowania do wspomnianych wcześniej specyficznych wymogów. – Poza tym, Powiat nie jest właścicielem tej nieruchomości, a więc z miejsca pojawiłyby się pytania o zasadność tych nakładów – tłumaczy wicestarosta i dodaje, że dodatkowym problemem byłaby konieczność zmiany gminnego planu zagospodarowania przestrzennego. – A to niestety nie jest takie proste i zawsze musi trochę potrwać.
– Razem można więcej – argumentuje Łukasz Załęski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. – Po połączeniu powstanie duża, nowoczesna instytucja. W tych warunkach o wiele łatwiej jest realizować ważne zadania biblioteki powiatowej, takie jak np. organizacja różnego rodzaju szkoleń i kursów dla bibliotekarzy – wyjaśnia. Duży ma także większe szanse na granty i dotacje – wcześniej zdarzały się odmowy uzasadniane obawami o to, czy trzyosobowy zespół poradzi sobie z realizacją zadania. Dyrektor Załęski podkreśla, że w budynku CEM nie będzie barier architektonicznych. – Będzie za to duża czytelnia, miejsce na spotkania, zajęcia, koncerty oraz mnóstwo przestrzeni do dalszego rozwoju. Z korzyścią dla biblioteki i jej przyszłych użytkowników.
Warto wspomnieć, że decyzję samorządowców o utworzeniu nowej, wspólnej instytucji w pełni poparł dr Michał Strąk – dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.