Święto Wojska Polskiego

Zapraszamy na uroczystości Święta Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (nazywanej też Cudem nad Wisłą) – uznanej za 18. w historii przełomowych bitew świata.

Piaseczno

Harmonogram uroczystości:
10.00 – Msza święta za Ojczyznę w Kościele Św. Anny w Piasecznie
11.00 – HOŁD PAMIĘCI przy Ratuszu, plac Piłsudskiego w Piasecznie
12.00-16.00 – Piknik Kombatancki w Pilawie (wstęp z zaproszeniami).

na plakacie zołnierze w okopach

Góra Kalwaria

Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym w Górze Kalwarii (ul. ks. Sajny 2). Po jej zakończeniu odbędzie się tradycyjna uroczystość na sąsiednim placu Piłsudskiego, z przemówieniami i składaniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

żołnierze

Lesznowola

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 przy pamiątkowym obelisku przed Urzędem Gminy Lesznowola i będą połączone z otwarciem wystawy pt. „Wojsko Polskie i jego tradycje 1918-1939”.

biało-czerwony plakat z informacją o obchodach

Konstancin

Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia o godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza do Amfiteatru w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie na koncert „Najpiękniejsze pieśni i piosenki żołnierskie”. Wystąpi konstanciński Big Band Rondo oraz śpiewacy Sylwia Krzywda-Motyczyńska, Ryszard Wróblewski i Ryszard Gniazdowski. Koncert poprowadzi Anna Barańska-Wróblewska. Big Band Rondo występuje od 18 lat. To jeden z ciekawszych Big Bandów w Polsce uświetniający doskonałym brzmieniem wiele prestiżowych imprez i uroczystości. Orkiestra jest niezwykle wszechstronna, wykonuje ponad 150 aranżacji napisanych specjalnie dla niej. W repertuarze ma światowe przeboje klasyki big bandu, znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej, muzykę patriotyczno-żołnierską, religijną, operetkową, musicalową i filmową. Wstęp wolny.

orkiestra na scenie

Bitwa Warszawska – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Przeczytaj także