Profilaktyka jodowa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną broszurę informacyjną dot. stosowania tabletek ze stabilnym jodem, w przypadku skażenia spowodowanego awarią w elektrowni jądrowej. Jednocześnie resort podkreśla, że zgodnie z informacjami Państwowe Agencji Atomistyki obecnie na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków.
Obraz autorstwa yanalya na Freepik
Przyjęcie takiej tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz gromadzeniu się go. Taką tabletkę należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.
Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
- dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
- dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
- dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
- noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
- kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).
Tabletki ze stabilnym jodem nie należy przyjmować jeśli:
- występuje uczulenie na jodek potasu lub jakikolwiek składnik leku
- występuje nadczynność tarczycy
- występuje zaburzenie naczyń krwionośnych
- występują choroby autoimmunologiczne.
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Więcej o zaleceniach i przeciwwskazaniach stosowania jodku potasu na rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl
W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Jednocześnie MSWiA informuje, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.
Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.