O retencji w miastach – Tu Planeta

W ramach projektu Moja Turkusowa Planeta odbył się wykład „Deszcz w mieście” dla słuchaczy piaseczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O tym dlaczego źle wykorzystujemy deszcz i jak powinniśmy z niego korzystać w miastach opowiadała dr hab. Iwona Wagner z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

fundusze norweskie - iceland, lichtenstein, norway granss czarny napis

Iwona Wagner opowiedziała m.in. o panującej w miastach betonozie, o fatalnym gospodarowaniu wodą opadową i o permanentnej suszy, którą mamy w Polsce od 20 lat. Zwróciła uwagę, że odwadniając miasta buduje się infrastrukturę, która ma na celu szybkie pozbycie się wody opadowej i odprowadzenie jej do rzek. Infrastruktura ta nie zatrzymuje wody w mieście, co w czasie suszy nie jest rozsądne. W dodatku nie wytrzymuje ona podczas błyskawicznych deszczy, co w konsekwencji prowadzi do tego, że woda zamiast wlewać się do studzienek kanalizacji deszczowej wypływa z nich, zalewając miasta. A przecież możemy ją zatrzymać i wykorzystać aby nawadniała powierzchnię biologicznie czynną.

Tego właśnie dotyczy projekt Moja Turkusowa Planeta – retencji – czyli zatrzymania i przetrzymania wody.

Projekt Moja Turkusowa Planeta kierowany jest do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, a jego głównym celem jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków poprzez pogłębienie wiedzy uczniów nt. problemów związanych ze zmianami klimatu oraz sposobów na łagodzenie i przystosowania się do nich. Szczególną grupę odbiorców stanowi młodzież uczęszczająca do piaseczyńskich szkół średnich, dla której przewidziano możliwość zaangażowania się w działania edukacyjne, projektowe i promocyjne a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach projektu prowadzone będą prace na terenie szkół średnich, a w działania edukacyjne oraz promocyjne będą zaangażowani uczniowie.

Działania adaptacyjno-mitygacyjne zaplanowane w projekcie: suche strumienie, koryta drenażowe, naziemne zbiorniki na deszczówkę, climapondy (oczka wodne), kaskada z niecką wypadową, suche zbiorniki, ogrody deszczowe, łąki kwietne, jagodniki, ogród warzywny, pasieka edukacyjna, zielone wiaty na rowery.

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Wartość Projektu – 1 944 603,24 zł, w tym dofinansowanie 100% (1 944 603,24 zł). Okres realizacji: 2 lata.

Projekt jest realizowany w 4 piaseczyńskich szkołach: Zespole Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Zespole Szkół nr 3.

Przeczytaj także