Rocznica wybuchu Powstania

W poniedziałek, 1 sierpnia w całym powiecie uroczyście obchodzono 72.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 Przy Kwaterze Wojennej 1939-1945 na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie zebrali się kombatanci, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych oraz harcerze. Powiat Piaseczyński reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Rasiński, wiceprzewodnicząca Honorata Kalicińska, starosta Wojciech Ołdakowski oraz Katarzyna Paprocka, członek zarządu. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu ksiądz proboszcz Andrzej Krynicki odprawił polową mszę świętą. 

Po niej, jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel organizacji kombatanckich Władysław Patela, który podkreślił bohaterstwo Powstańców i ich dokonania. Przypomniał również polityczne znaczenie zrywu oraz heroizm ludności cywilnej miasta. – Dzisiaj wszyscy chylimy czoła przed ich bohaterstwem – zakończył Kombatant.

 Po odczytaniu Apelu Pamięci, w imieniu Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego głos zabrał starosta Wojciech Ołdakowski, który w okolicznościowym przemówieniu przypomniał słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego w minioną środę na Wawelu:

– „W codziennym życiu każdej osoby, podobnie jak każdego społeczeństwa istnieją jednak dwa rodzaje pamięci: dobra i zła, pozytywna i negatywna. Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi uwielbiającej Pana i Jego zbawcze dzieło. Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. Spoglądając na wasze najnowsze dzieje dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć” – cytował słowa papieża Starosta Piaseczyński.

– Dzięki Państwa postawie, Państwa przywiązaniu do celebrowania narodowych rocznic możemy dziś o sobie mówić, że jesteśmy szlachetnym narodem, który rozwija dobrą pamięć i porzuca złą, bo tak nas opisał Ojciec Święty Franciszek i jestem przekonany, że nie tylko on – zakończył Starosta Piaseczyński

Ostatnim punktem programu było złożenie wieńców i wiązanek przez delegacje władz gminnych i powiatowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz lokalnych organizacji. Uroczystości zwieńczyły pieśni powstańcze w wykonaniu chóru „Lira” i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

Przeczytaj także