Centrum Zdrowia Psychicznego otwarte

logo_FE_Wiedza_Edukacja_Rozwoj

Dzisiaj, w poniedziałek 9 maja, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szkolnej 20 zostało uroczyście otwarte. Wstęgę przecięli Małgorzata Jarosińska – Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Tomasz Rowiński – zastępca dyrektora Instytutu Psychologii UKSW oraz Ewa Lubianiec – członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży (ŚCZP) działa na terenie naszego powiatu ponad rok.

W lokalu przy ul. Szkolnej 20 w Piasecznie zlokalizowany został oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz częściowo Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej (POIK), który świadczy nie tylko pomoc specjalistyczną, ale pełni również rolę Centrum Koordynacji. Przyjazne i ciepłe wnętrza stwarzają domową atmosferę, która sprzyja pomocy młodym osobom doświadczającym kryzysu psychicznego.

Oddział dzienny to intensywna forma pomocy terapeutycznej połączona z edukacją. Dziecko zakwalifikowane do tej formy pomocy spędza na oddziale około 6-8 godzin dziennie i jest na nim objęte zarówno wymaganą terapią specjalistyczną a także realizuje obowiązek szkolny.

ŚCZP to wspólny projekt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (w ramach którego podmiotem pomocy specjalistycznej jest Poradnia EZRA), Powiatu Piaseczyńskiego (który realizuje zadania projektowe przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej), Tarczyńskiego Centrum Medycznego oraz Fundacji Pomóż Dorosnąć.

W drugiej połowie maja zostanie zorganizowany dzień otwarty m.in. dla dyrektorów szkół.

        I.            INFORMACJE O PROJEKCIE

Powiat Piaseczyński zrealizował remont pomieszczeń przy ul. Szkolnej 20 w Piasecznie, w których zlokalizowany jest oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzony przez Poradnię EZRA Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Centrum Koordynacji prowadzone przez Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Remont został przeprowadzony dzięki środkom z projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę – projekt zintegrowany. Powiat Piaseczyński“, nr POWR.04.01.00.00-D215/17, Działanie 4.1 Innowacje społeczne, Oś IV. Innowacje społeczne i współpraca  ponadnarodowa, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

      II.            PARTNERZY PROJEKTU I JEGO REALIZACJA

Projekt „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę – projekt zintegrowany. Powiat Piaseczyński” realizowany jest od września 2020 roku. Liderem projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w ramach którego podmiotem pomocy specjalistycznej jest Poradnia EZRA. Partnerami uniwersytetu są: Powiat Piaseczyński, w tym Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, a także Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie (Tarczyńskie Centrum Medyczne) oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć.

Realizacja projektu zaplanowana jest do dnia 30 czerwca 2023 roku. Następnie przez kolejne pięć lat wszystkie podmioty zaangażowane w jego realizację są zobowiązane utrzymać trwałość świadczeń pomocowych według modelu wypracowanego w projekcie.

    III.            CEL PROJEKTU

Cel projektu: przetestowanie środowiskowego modelu świadczenia usług koordynacji, medycznych, poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego oraz społecznych dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Istotą projektu jest natomiast pomoc młodym osobom doświadczającym kryzysu psychicznego w miejscu zamieszkania, w szkole, w najbliższym dziecku środowisku, czyli w formule innej niż tradycyjna pomoc ambulatoryjna. W system pomocy zaangażowani są pedagodzy i psycholodzy szkolni, asystenci rodzin i inne podmioty wspierające dziecko i rodzinę. W ramach ŚCZP funkcjonują wielospecjalistyczne zespoły. Pomocą, obejmującą różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie, mogą być objęci zarówno pacjenci, jak i ich rodzina i rówieśnicy.

   IV.            ŚRODOWISKOWE CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W POWIECIE PIASECZYŃSKIM

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży funkcjonuje w kilku lokalizacjach na terenie powiatu – w Piasecznie, Tarczynie, Górze Kalwarii i Mrokowie. Pomoc specjalistyczną zapewniają specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (w trzech lokalizacjach – w Piasecznie, Górze Kalwarii i Tarczynie), z Tarczyńskiego Centrum Medycznego (w Tarczynie) z Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (w trzech lokalizacjach – w Górze Kalwarii, w Piasecznie i w Mrokowie).

Główna siedziba ŚCZP mieści się przy ul. Szkolnej 20 w Piasecznie, gdzie prowadzony jest oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Centrum Koordynacji prowadzone przez Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Oddział dzienny to intensywna forma pomocy terapeutycznej połączona z edukacją. Dziecko zakwalifikowane do tej formy pomocy spędza na oddziale około 6-8 godzin dziennie i jest na nim objęte zarówno wymaganą terapią specjalistyczną jak i realizuje obowiązek szkolny.

     V.            WSPARCIE W RAMACH ŚRODOWISKOWEGO CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W POWIECIE PIASECZYŃSKIM

Wsparcie w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży można uzyskać w:

  • Centrum Koordynacji – Punkcie Interwencji Kryzysowej Piaseczno, ul. Kościuszki 9, Piaseczno, 227576820
  • Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW, ul. Powstańców Warszawy 29, Piaseczno, 536 777 251, 530 777 875
  • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tarczynie, ul. Warszawska 42 Tarczyn, 500398833

Podczas rejestracji z rodzicami przeprowadzany jest dość szczegółowy wywiad – triaż – umożliwiający wstępną diagnozę i kwalifikację dziecka do odpowiedniej formy pomocy.

Przeczytaj także