Katolicka Szkoła pod Żaglami

W styczniu ruszyła II edycja Katolickiej Szkoły pod Żaglami. Tym razem do projektu zgłosiło się ponad 100 gimnazjalistów z powiatu piaseczyńskiego.

Ilość godzin koniecznych do zaliczenia rocznego wolontariatu wzrosła z 50 do 100. Zmieniła się również formuła comiesięcznych spotkań. W tej edycji swoje gościnne progi na cały rok otworzył Ksiądz kanonik Andrzej Krynicki – proboszcz parafii Św. Anny w Piasecznie. Opieką duszpasterską sprawuje ksiądz Maciej Tarnowski, który wraz z 32 wolontariuszami w połowie maja 2017 wyruszy na miesięczny rejs Pogorią po morzu Śródziemnym.

Większość młodzieży, która przystąpiła do projektu swą przygodę z wolontariatem rozpoczęła już dawno. Działają w Fundacjach m.in. w Fundacji „Pomóż dorosnąć”, szkolnych kołach wolontariatu takich jak Akcja Reakcja w Gimnazjum nr 1 w Piaseczanie, harcerstwie – zarówno w ZHP jak i ZHR, wspierają grupy istniejące przy kościołach. Duża część wolontariuszy, już od roku, zaangażowana była w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Przystępując do projektu podjęli też dodatkowe wyzwania zgodne z własnymi predyspozycjami. Naszych wolontariuszy można spotkać m.in. w Domach Spokojnej Starości, Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Łbiskach, Domu Aktora w Skolimowie, w przedszkolach, w schroniskach dla zwierząt. Najdalej – bo aż do Otwocka jeździ Hania, aktywnie wspierająca Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Częstą formą wolontariatu jest praca z indywidualnym dzieckiem polegająca w głównej mierze na pomocy w nauce.
Okres wakacji był czasem, w którym bardzo wielu naszych wolontariuszy wspierało kadrę kolonijną, obozową jak również rekolekcyjną, wielu było zaangażowanych w organizację Światowych Dni Młodzieży na terenie własnych parafii.

Rok poprzedzający rejs nie jest jednak tylko czasem wolontariatu młodzieżowego. To również czas organizacji samego rejsu – ustalenie terminu, trasy, znalezienie najlepszej załogi i kadry pedagogicznej oraz rzecz najtrudniejsza – zebranie środków finansowych na pokrycie kosztów rejsu – 176 000 zł brutto.
Projekt honorowym patronatem objął Kardynał Kazimierz Nycz, Starosta Piaseczyński – Pan Wojciech Ołdakowski, burmistrz Gminy Piaseczno – Pan Zdzisław Lis oraz wójtowie Gminy Lesznowola oraz Prażmów – Pani Jolanta Batycka Wąsik i Pan Sylwester Puchała.

 

Przeczytaj także