Koronawirusy – czym są i jak uniknąć zarażenia?
Co to są koronawirusy i jak dochodzi do zarażenia? Jakie dają objawy? Jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Co zrobić kiedy zauważysz u siebie charakterystyczne objawy?
Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS).
Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.
Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.
Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka.
Obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak dla celów dochodzenia epidemiologicznego opracowane zostały wstępne definicje przypadków podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie. Za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać przypadek, który wystąpił po 9 stycznia 2020 r. i może charakteryzować się:
- temperaturą ciała > 380C
- objawami infekcji dróg oddechowych tj.:
- występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego
(np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS) - związkiem z odbytą podróżą do obszarów występowania 2019-nCoV, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów
lub
- zachorowaniem osoby, która pozostawała w bliskiej styczności w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów z osobą, która miała objawy ze strony układu oddechowego i podróżowała do obszarów zagrożenia 2019-nCoV lub z osobą, która jest poddana obserwacji w kierunku 2019-nCoV.
Styczność jest definiowana jako: kontakt z wydzielinami dróg oddechowych lub płynów ustrojowych osoby podejrzanej o zachorowanie wywołane 2019-nCoV, a także opieki nad taką osobą lub zamieszkiwanie z nią. Dotyczy również osoby podróżujące z osobą podejrzaną o zachorowanie.
W przypadku, kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny: (https://gis.gov.pl/) przylecą do Polski:
- wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
- w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.
W miejscu zamieszkania:
- Osoba z objawami 2019-nCoV i osoby stykające się z nią powinny nosić maseczki ochronne na twarzy. Należy unikać kontaktu twarzą w twarz z osobą chorą.
- Po porozumieniu telefonicznym z najbliższym szpitalem zakaźnym, szpitalem, lekarzem pierwszego kontaktu lub właściwą miejscowo stacją sanitarno-epidemiologiczną, osobę chorą należy w uzgodniony wcześniej sposób przewieźć do wskazanej placówki medycznej.
- Osoby, które opiekowały się osobą podejrzaną o 2019-nCoV lub mieszkały z nią w jednym mieszkaniu po wystąpieniu u niej objawów ze strony układu oddechowego należy poddać obserwacji w szpitalu zakaźnym, w osobnych pomieszczeniach.
- Osoby mające z osobą podejrzaną krótki kontakt, należy nadzorowi epidemiologicznemu bez kwarantanny (mierzenie temperatury 2 x dziennie
i zgłaszanie objawów ze strony układu oddechowego państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu). - Przedmioty, z którymi stykała się osoba podejrzana i pomieszczenia w których przebywała, nie wymagają innych zabiegów poza rutynowymi zabiegami sanitarno-higienicznymi (mycie, wietrzenie).
Obecnie nie ma dostępnych szczepionek zapobiegających zakażeniu koronawirusem, ani skutecznego leku. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa należy:
- unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
- przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. „etykiety kaszlu” czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem;
- często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund;
- używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
- unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami;
- unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami;
- zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie.
W przypadku pojawienia się objawów alarmowych, wskazujących na ciężki przebieg infekcji, takich jak:
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- nasilony kaszel,
- wysoka gorączka,
- znaczne osłabienie,
należy pilnie wezwać pomoc medyczną.
Podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy w ostatnich 14 dniach przebywali w regionie występowania zachorowań lub mieli kontakt z osobą chorą na infekcję dróg oddechowych, u której podejrzewano lub potwierdzono zakażenie wirusem 2019-nCoV, powinni skontaktować się z lekarzem i podać informacje na temat występujących objawów i historii podróży w okolice ognisk zachorowań.
Niektóre państwa, a także same Chiny wprowadziły ograniczenia lub wzmożone kontrole podróżnych. Osobom podróżującym zaleca śledzenie aktualnych doniesień na temat wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej i komunikatów międzynarodowych portów i linii lotniczych. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Źródło: www.medicover.pl – Departament Medyczny Medicover
https://www.who.int/health-topics/coronavirus
https://www.cdc.gov/coronavirus/about/symptoms.html
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.
Zachęcamy do śledzenia strony Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl), gdzie znajdują informacje na temat wirusa i na bieżąco aktualizowane zalecenia oraz wiadomości dotyczące epidemii.