moja Turkusowa PLANETA – podpisaliśmy umowę
W środę, 10 listopada, podpisaliśmy umowę na sfinansowanie projektu, dzięki któremu na terenie naszych czterech szkół powstanie błękitno-zielona infrastruktura mająca na celu odzysk wody deszczowej, w tym zielone ściany, suche strumienie, oczka wodne, ogrody deszczowe, łąki kwietne, ogrody warzywne, a nawet pasieki.
W czerwcu dyrektorzy naszych szkół zarazili starostę niezwykłym pomysłem – projektem niebiesko-zielonej infrastruktury, na realizację których można pozyskać fundusze norweskie.
-Tak mi się spodobał ten projekt, że naszkicowałem koncepcje odzysku wody deszczowej, zielonych ścian, rowów i niecek bioretencyjnych, zielonych parkingów przy naszych szkołach – mówi Ksawery Gut.
W lipcu otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że udało nam się pozyskać fundusze norweskie w wysokości blisko 2 mln zł na realizację projektu: „moja turkusowa PLANETA – działania szkół powiatu piaseczyńskiego podnoszące świadomość n/t łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków”.
Dzięki temu otoczenie naszych szkół zmieni się na bardziej zielone i ekologiczne gdyż projekt przewiduje retencję wód opadowych na własnym terenie.
Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków poprzez pogłębienie wiedzy uczniów n/t. problemów związanych ze zmianami klimatu oraz sposobów na łagodzenie i przystosowanie się do nich. W projekcie zaplanowano działania adaptacyjne, mitygacyjne i edukacyjno-promocyjne, które są ze sobą spójne i powiązane funkcjonalnie.
Tereny szkół zostaną zagospodarowane przez błękitno-zieloną infrastrukturę mającą na celu miejscowe zagospodarowanie całości wód opadowych poprzez rozwiązania z zakresu miejscowej retencji i infiltracji oraz zwiększenie różnorodności biologicznej zieleni otaczającej szkoły.
W ramach projektu będziemy współpracować z norweską firmą konsultingową, która ma duże doświadczenie we wspieraniu realizacji inwestycji związanych z błękitno-zieloną infrastrukturą i działaniami związanymi z adaptacją do zmian klimatu. Norwegowie będą prowadzić działania edukacyjne na rzecz uczniów, przekazywać wiedzę dotyczącą realizacji podobnych inwestycji w Norwegii.
Działania adaptacyjno-mitygacyjne zaplanowane w projekcie: suche strumienie, koryta drenażowe, naziemne zbiorniki na deszczówkę, climapondy (oczka wodne), kaskada z niecką wypadową, suche zbiorniki, ogrody deszczowe, łąki kwietne, jagodniki, ogród warzywny, pasieka edukacyjna, zielone wiaty na rowery.
Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Wartość Projektu – 1 944 603,24 zł, w tym dofinansowanie 100% (1 944 603,24 zł).
Okres realizacji: 2 lata
Projekt będzie realizowany w 4 szkołach Powiatu Piaseczyńskiego: Zespół Szkół nr 1 ul. Szpitalna Piaseczno, Zespół Szkół nr 2 Aleja Brzóz 26 Piaseczno, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ul. Szpitalna 12 Piaseczno i Zespół Szkół nr 3 ul. Chyliczkowska 20 Piaseczno.