My w Europie – Powiat Piaseczyński

Z dumą prezentujemy efekty pracy naszej młodzieży w ramach projektu „My w Europie”. To inicjatywa, która rozwija i wzmacnia świadomość obywatelską naszych wspólnych europejskich wartości. Otrzymaliśmy wsparcie eksperta z Team Europe Direct oraz patronat Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Projekt powstał z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Hasło przewodnie – „Bezpieczeństwo, Europo!” – stało się inspiracją dla wielu twórczych interpretacji.

Od lutego młodzież z powiatu piaseczyńskiego intensywnie pracowała nad realizacją projektu „My w Europie – Powiat Piaseczyński”. Jego celem było pokazanie, jak ważna jest przynależność Polski do Unii Europejskiej oraz to, jak rozumieją hasło przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej – które brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Uczniowie i członkowie Młodzieżowych Rad Gmin zgłębiali siedem filarów bezpieczeństwa — od obrony i ochrony granic, przez bezpieczeństwo gospodarcze, energetyczne i zdrowotne, aż po odporne rolnictwo i walkę z dezinformacją. Zobaczmy, co udało im się wspólnie osiągnąć!

Cyprian, Zosia i Maja z Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie przygotowali sondę wśród uczniów oraz prelekcję, które stały się punktem wyjścia do dyskusji o miejscu Polski w zjednoczonej Europie.

Gabriel, Mikołaj i Adam, reprezentujący Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie, dwukrotnie zorganizowali grę terenową dla uczniów. Zaprosili też do szkoły ekspertkę Team Europe Direct, która podzieliła się swoją wiedzą z młodzieżą.

W „Platerówce”, czyli Zespole Szkół Nr 2 w Piasecznie, Marcel, Stanisław, Franciszek i Adam przeprowadzili dwie debaty szkolne oraz stworzyli film ukazujący istotę europejskiej współpracy.

W Zespole Szkół Nr 3 w Piasecznie Mariia, Adam i Marcin zorganizowali prezentację na forum szkoły. Gościem wydarzenia był przewodniczący Zespołu Stałego do spraw Młodzieżowych Rad Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, który podzielił się z ucznami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat polityki młodzieżowej Unii Europejskiej.

Swoje miejsce w projekcie miała także Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno. Karolina, Vladyslava, Adam i Marcin zaprosili wszystkie zespoły uczniowskie do wspólnej debaty tworząc przestrzeń do poznania się, wymiany poglądów i dyskusji o tym, jak młodzi ludzie rozumieją i odnoszą do codziennego życia 7 filarów bezpieczeństwa.

W Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Józefosławiu, Zosia, Izabela i Apolonia zorganizowały cykl spotkań i konkursów, angażując nie tylko uczniów, ale również rodziców.

W Konstancinie-Jeziornie dwie Wiktorie z Zespołu Szkół imienia Władysława Stanisława Reymonta postawiły na media społecznościowe – założyły konto projektowe na Instagramie, przygotowały konkurs dla uczniów oraz stworzyły film prezentujący wszystkie filary bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Pola i Bartłomiej z Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii przygotowali krótkie materiały wideo, na temat bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Przeprowadzili też sondę uliczną i akcję plakatową w całej gminie.

Równie aktywni byli uczniowie „Gastronomika”, czyli Zespołu Szkół Nr 1 w Górze Kalwarii. Ania, Alicja, Wiktoria i Dawid zaangażowali się w kampanię plakatową dotyczącą konkurencyjnego rolnictwa, obrony ludzi i granic, bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej oraz zdrowia psychicznego i dobrostanu młodych Europejczyków.

W Zespole Szkół Zawodowych imienia marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, tzw. „Budowlance” – Daria, Agata, Julia i Jagoda połączyły działania offline i online: założyły konto na Instagramie, nagrały krótkie filmy, przygotowały plakaty z kodami QR oraz prezentacje dla społeczności szkolnej i rodziców na temat filarów bezpieczeństwa UE.

Z ciekawą inicjatywą wyszli też przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Góra Kalwaria – Natalia, Lena, Albert i Jan zadbali o obecność projektu w mediach społecznościowych, tworząc sondę i przygotowując materiały graficzne o Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Film 1

Film 2

Film 3

Film 4

Film 5

Film 6

Sztaby ze wszystkich szkół w Górze Kalwarii oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy zorganizowali finałowe międzypokoleniowe spotkanie z seniorami w Ośrodku Kultury.

Na koniec maja odbyło się finałowe spotkanie w starostwie powiatowym w Piasecznie, na które zaproszeni zostali dyrektorzy wszystkich szkół, których uczniowie byli zaangażowani w projekt.

Nagrodą za udział w Projekcie był wspólny wyjazd do Brukseli i wizyta w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzanie Domu Historii Europejskiej. Dziękujemy Kamili Gasiuk-Pihowicz – europosłance za wsparcie w organizacji wyjazdu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i kreatywności. Wasze pomysły są inspirujące i dają nadzieję na przyszłość. Cieszymy się, że wspólnie budujemy europejską tożsamość – tu, lokalnie, w powiecie piaseczyńskim.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego realizację projektu.

Przeczytaj także