Oddział covidowy w piaseczyńskim szpitalu

Decyzją Ministra Zdrowia na wniosek Wojewody Mazowieckiego szpital św. Anny w Piasecznie został zobligowany do zapewnienia 21 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Odział dla pacjentów zmagających się z koronawirusem zostanie otwarty w wydzielonej części szpitala, oddzielonej od pozostałych chorych i dysponującej oddzielanym wejściem. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu zyskają pomoc w przypadku zakażenia koronawirusem, zachowując niezakłócony dostęp do dotychczasowych usług szpitala. Ponieważ odział covidowy dysponuje oddzielnym wejściem, pozostali pacjenci nie odczują zmian organizacyjnych w szpitalu.

Uruchomienie łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wymaga dodatkowego wyposażenia, część zakupów już została zrealizowana, również przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców Piaseczna oraz firm zlokalizowanych w Piasecznie, którzy wspierają szpital w tym trudnym okresie epidemii, za co bardzo dziękujemy.

W związku z uruchomieniem oddziału i oddelegowaniem personelu lekarskiego i pielęgniarskiego do tego obszaru, została podjęta decyzja o wstrzymaniu planowych zabiegów. Powyższa decyzja jest podyktowana również niewystarczającym zabezpieczeniem szpitala w reduktory tlenu. W szpitalu będą wykonywane zabiegi pilne oraz w trybie ostrym. Planowe zabiegi zostaną uruchomione gdy tylko będzie dostępny personel bloku operacyjnego oraz reduktory tlenu, tak aby zabiegi były wykonywane w odpowiednim zabezpieczeniu.

Uruchomienie oddziału covidowego nie wpłynie na odbywające się w naszym szpitalu porody. Już na początku pandemii, w marcu br., zadbaliśmy o to, aby oddzielić izbę przyjęć dla pacjentek rodzących od pozostałych pacjentów – m. in. poprzez oddzielne wejście dla kobiet ciężarnych. Dzięki temu w porodach, mimo wzrastających rygorów sanitarnych, wciąż mogą brać udział tatusiowie.

Podjęte wiosną zmiany okazały się być adekwatne do sytuacji, co znalazło odzwierciedlenie w liczbach. Od początku pandemii w piaseczyńskim szpitalu przyszło na świat o 1/3 więcej noworodków niż w tym samym okresie w poprzednich latach, w sposób absolutnie bezpieczny dla mam, dzieci i tatusiów.

Chcąc zapewnić komfort rodzącym, szpital m. in. oferuje wiele form łagodzenia bólu, gaz rozweselający (entonox), Tenss i wspaniałe wanny do imersji wodnej, jak również możliwość kangurowania noworodków, które przyszły na świat po cięciu cesarskim.

Bez zmian funkcjonuje również przychodnia przyszpitalna, w której pacjenci mogą skorzystać z konsultacji w ponad 20 poradniach, zarówno w placówce jak i w formie teleporady. Dla pacjentów przychodni uruchomione zostało dodatkowe, oddzielne wejście.

Przeczytaj także