„Po Urzeczu” – nostalgiczna wycieczka zabytkowym autobusem

Już w tę niedzielę rozpoczyna się cykl sześciu wycieczek zabytkowym Autosanem H09, organizowany przez Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową, a współfinansowany przez Powiat Piaseczyński. Bilety kosztują 10 zł.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa to nie tylko zabytkowe pociągi. To również zabytkowy autobus Autosan H09.

Tak jak zabytkowy pociąg zabiera nas w nostalgiczną podróż podczas której wspominamy czasy gdy wąskotorówki jechały przez pola, wsie i miasteczka – wolno, ale niezawodnie wioząc pasażerów do pracy, czy szkoły, tak podróż Autosanem przypomina nam jak czasy wszechobecnych na wiejskich drogach „pekaesów”, czy wycieczek szkolnych tymi charakterystycznymi pojazdami. Autobusy te były kiedyś podstawowym środkiem komunikacji pasażerskiej poza dużymi miastami – dziś spotykane już bardzo rzadko. Jeden egzemplarz trafił jednak na „emeryturę” na stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe – konserwowany z pieczołowitością wozi wycieczki do interesujących miejsc gdzie pociąg nie dojeżdża.

W czerwcu 2020 roku rozpoczynamy cykl sześciu wycieczek współfinansowanych przez Powiat Piaseczyński do miejsc istotnych dla historii i dziedzictwa kulturowego powiatu piaseczyńskiego, o których opowiadać będą przewodnicy: Dorota Zając i Stanisław Hofman.

Pierwsza wycieczka, która odbędzie się 21.06. zatytułowana jest „Po Urzeczu”. Trasa będzie biegła od Kępy Okrzewskiej aż do Góry Kalwarii. Po drodze będzie można zobaczyć m.in. pozostałości po kulturze meonitów, miejsce gdzie krzyżują się dwie rzeki: Jeziorka i Wilanówka czy bunkry z czasów I W.Ś.

Przewodnicy opowiedzą czym było Urzecze i jakie ślady tego niezwykłego mikroregionu pozostały w miejscowościach wzdłuż Wisły.

Odjazd ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe (ul. Sienkiewicza 14) o godzinie 10.00.

Dla uczestników, dla których wygodniej jest wsiąść do autobusu w Konstancinie-Jeziornie, zatrzymamy się na parkingu Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (ul. Piaseczyńska 77, od strony ul. Kolejowej) o godzinie 10.20.

Wycieczka potrwa około 5 godzin.

Bilety w cenie 10 zł do kupienia na stronie: https://www.bilety.kolejka-piaseczno.pl

Kolejne wycieczki z tego cyklu będą odbywały się co miesiąc, terminy będą podawana na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Piaseczyńskiego w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

Przeczytaj także