Premiera III Rocznika
W Ogrodzie Miejskim w Górze Kalwarii, który powstał w miejscu dawnej Królewskiej Komory Solnej, odbyło się 11 czerwca spotkanie autorskie III Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza.
Podczas spotkania autorzy artykułów z Rocznika (m.in. dr Łukasz Maurycy Stanaszek, dr Piotr Rytko oraz dr Włodzimierz Bagieński) opowiedzieli o ich tematyce, wystąpił także Zespół Ludowy URZECZEni.
W Roczniku znajdziemy jak zawsze kilka ciekawych, rzetelnych artykułów o historii Urzeczu – o wspomnianej Komorze Solnej, która powstała w XVII wieku i miała duże znaczenie dla powstania Nowej Jerozolimy (dzisiejszej Góry Kalwarii), o walkach marynarzy Polskiej Marynarki Wojennej na Wiśle w Górze Kalwarii w 1920 r., o Ewangelikach i cmentarzu ewangelickim w Górze Kalwarii, czy o kamienicy rodziny Dejczów, która błędnie nazywana jest Pałacem Biskupim. W Roczniku znalazły się także artykuły o prawym brzegu Wisły, m.in. o Wiosce Szwajcarskiej w Otwocku.
Rocznik został wydany przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku.
Z kolei już w ten piątek odbędzie się premiera kolejnej pozycji czerskiego TOnZu – „Z biegiem Wisły. Przewodnik po podwarszawskim Urzeczu” napisanym przez Piotra Rytkę. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca o godz. 18.00 na plaży nad Wisłą w Górze Kalwarii (przy tzw. „tamie wojskowej”). Przewodnik jest fantastyczną pozycją dla każdego, zarówno znającego Urzecze jak i dopiero odkrywającego ten mikroregion. Zawiera mnóstwo treści: ciekawostek turystycznych i historycznych faktów, ale też dużo pięknych i ciekawych zdjęć oraz historycznych map.
Jest nam bardzo miło, że mogliśmy wesprzeć ten projekt.