Premiera przewodnika po Urzeczu
W piątek 18 czerwca 2021 r. odbyła się długo wyczekiwana premiera książki dr. Piotra Rytko pt. „Z biegiem Wisły. Przewodnik po podwarszawskim Urzeczu”. Wydarzenie było przekładane ze względu na obostrzenia koronawirusowe, ale wreszcie się udało i można się było spotkać na pięknej nadwiślańskiej plaży w Górze Kalwarii.
Dr Piotr Rytko, Prezes Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku przedstawił zebranym efekt swoich wieloletnich prac nad przewodnikiem promującym region Urzecza. Podczas spotkania prowadzonego przez Patryka Zduńczyk, lidera projektu Kuchnia Urzecza mogliśmy się dowiedzieć o genezie powstania przewodnika i jego pierwszym zarysie z 2017 roku w formie albumu, kiedy to autor przygotował wystawę historyczną pt. „Z biegiem Wisły. Z biegiem lat”. Wówczas na obchody Roku Rzeki Wisły nie udało się przygotować książki z powodu braku środków finansowych, niemniej pomysł nie został porzucony, a wręcz przeciwnie, przybrał formę bardziej rozbudowanego przewodnika promującego podwarszawski mikroregion.
Piotr Rytko opowiadał o swoim przywiązaniu do Wisły, którą, jak podkreślił, pokochał dzięki swoim rodzicom, także miłośnikom królowej polskich rzek. Obecni na spotkaniu mogli się przekonać, że przewodnik powstał dzięki temu, że autor związał swe życie z Wisłą, od kilkudziesięciu lat jest ratownikiem wodnym, instruktorem motorowodnym oraz narciarstwa wodnego.
Niezwykle ciekawym elementem autorskiego spotkania były utwory muzyczne o tematyce wiślanej w wykonaniu Pawła Kołodziejskiego z Teatru Igraszka. Muzyk wprowadził zebranych na plaży w Górze Kalwarii w wyjątkowy nastrój. Wiele osób komentowało, że właśnie brakuje nad rzeką takich klimatycznych, nastrojowych koncertów.
W drugiej części spotkania sam autor wcielił się w rolę moderatora dyskusji i rozmawiał z ludźmi nadwiślańskiego Urzecza: dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem – autorem bestselleru pt. „Nadwiślańskie Urzecze”, Pawłem Komosą – znawcą nadwiślańskich historii i redaktorem portalu Historia okolic Konstancina, Markiem Jabłońskim współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska oraz czerskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Wojciechem Kochańskim z Piaseczyńskiego WOPR, który opowiadał ciekawostki związane z zabezpieczaniem planów filmowych realizowanych na Urzeczu. W dyskusji uczestniczyła także przedstawicielka młodego pokolenia Łurzycoków – Karolina Tabor, fotoreporterka dokumentująca liczne wydarzenia na Urzeczu.
Należy wspomnieć, że wydanie przewodnika przez czerski oddział TONZu było możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatowi Piaseczyńskiemu, Gmina Góra Kalwaria, Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersk.