Spotkanie w sprawie ASF

W środę 23 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Piasecznie miało miejsce spotkanie Starosty Piaseczyńskiego oraz podległego mu Biura Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz gmin i inspekcji z obszaru powiatu piaseczyńskiego, na którym omówiono problematykę dotyczącą Afrykańskiego Pomoru Świń oraz organizacji grzebowisk dla padłych zwierząt na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Afrykański pomór świń (ang. African swine fever – ASF) jest szybko rozprzestrzeniającą się, zakaźną chorobą wirusową, której ofiarą paść mogą świnie domowe oraz dziki. Ich zakażenie jest możliwe na skutek bezpośredniego lub pośredniego kontaktu ze zwierzętami zakażonymi, jak również za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również poprzez zakażoną paszę, wodę czy wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Objawami, które mogą świadczyć o wystąpieniu ASF, są: liczne upadki; sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała; drobne, ale liczne wybroczyny w skórze; duszność; pienisty wypływ z nosa; wypływ z worka spojówkowego; biegunka, często z domieszką krwi; wymioty; objawy nerwowe w postaci np. drgawek mięśni; a także ronienia.

Co bardzo istotne, wirus ASF ginie w wyniku obróbki cieplnej zakażonego mięsa, zaś ludzie nie są podatni nie jego działanie w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Jeżeli jesteś posiadaczem zwierząt i zauważyłeś objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej powinieneś natychmiast zgłosić podejrzenie choroby do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem bądź właściwego wójta lub burmistrza.

Z racji tego, że na obszarze powiatu piaseczyńskiego brak jest bardzo dużych hodowli świń, reagowanie w przypadku potencjalnego wystąpienia ogniska ASF jest znacznie ułatwione.

Na terenie województwa mazowieckiego ogniska choroby stwierdzono w powiatach: łosickim, siedleckim, sokołowskim, ostrowskim i ostrołęckim .

W celu zabezpieczenia działań podejmowanych na wskutek wystąpienia sytuacji kryzysowej takiej jak ognisko ASF lub innego czynnika powodującego w jednym czasie śmierć dużej ilości zwierząt, na terenie powiatu konieczne jest wyznaczenie miejsca, które przeznaczone zostanie na grzebowisko dla tych zwierząt.

Apel Głównego Lekarza Weterynarii

 

Przeczytaj także