Szkolenie o dopalaczach
We wtorek, 20 września w Starostwie odbyło się szkolenie pn. „Dopalacze – czym są i jak działają”, dotyczące profilaktyki używania nowych środków psychoaktywnych.
Szkolenie skierowane było do pedagogów i psychologów szkolnych. Uczestników przywitali: Wicestarosta Piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski, Henryk Mędykowski – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie, Jadwiga Napiórkowska – Kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Pracy z WSSE w Warszawie oraz Ewa Lubianiec – Przewodnicząca Komisji Zdrowia Rady Powiatu.
W części prelekcyjnej terapeuta Adam Nyk ze Stowarzyszenia MONAR opowiedział o roli profilaktyki w walce z dopalaczami, a podinspektor Marcin Zimoń z Wydziału Prewencji Komedy Stołecznej Policji omówił konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, w tym wymiar kar za posiadanie, udostępnianie czy też handel substancjami niedozwolonymi. Policjant zaprezentował również krótki film edukacyjny pt. „Dopalacze. Narkotyki”. Na koniec, ze skalą problemu na Mazowszu (na tle Polski) zapoznał gości Bartosz Wasilewski – przedstawiciel Oddziału Nadzoru Higieny Pracy WSSE w Warszawie.
W ostatnim czasie udało się ograniczyć rynek dopalaczy, ale nadal nie zostały one z niego wyeliminowane. Sprzedawane są obecnie w Internecie lub w sklepach, które działają jako punkty ksero, lombardy czy wręcz nieoznakowane lokale. Ulegający nieustannym zmianom skład chemiczny dopalaczy powoduje, że często udaje się ominąć zakaz ich sprzedaży.
Według danych za rok 2015 w całym kraju doszło do ponad 7 tys. zatruć i 34 zgonów, których powodem mogły być dopalacze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zwalczanie dopalaczy odpowiedzialna jest inspekcja sanitarna. Minimalna kara przez nią nałożona to 20 tys. zł.
Organizatorem dzisiejszego szkolenia była Państwowa Inspekcja Sanitarna i Powiat Piaseczyński we współpracy z Fundacją „Pomóż Dorosnąć”.