Ultranowoczesny UVD Robot w Szpitalu Św. Anny
Ultranowoczesne urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji UVD Robot wspiera od dziś personel Szpitala Św. Anny w Piasecznie w walce z COVID-19. Sprzęt został przekazany przez Komisję Europejską w ramach rozstrzygniętego w grudniu 2020 r. przetargu na zakup autonomicznego urządzenia do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty. Zawnioskowały o nie władze Grupy EMC Szpitale, do której należy piaseczyńska placówka. Wdrożenie UVD Robota to kolejny element trwającego nieprzerwanie od 2010 r. procesu rozbudowy obiektu, który z jednoodziałowej placówki przekształcił się w pełnoprofilowy specjalistyczny szpital powiatowy.
Szpital św. Anny w Piasecznie to dynamicznie modernizowana placówka medyczna. Obecnie dysponuje oddziałami: urologii, chorób wewnętrznych i chorób serca, geriatrii, chirurgii, położniczo-ginekologicznym, neonatologii oraz pediatrii, a także Centrum Urologii Zaawansowanej.
Centrum Urologii Zaawansowanej działające w naszym szpitalu, w ciągu ośmiu lat stało się wiodącym ośrodkiem leczenia chorób urologicznych, w tym uroonkologicznych, w Polsce i w Europie – mówi Dorota Karpacka, dyrektor ds. pielęgniarstwa. Odział położniczo-ginekologiczny natomiast to dziś jedna z najnowocześniejszych i oferujących kompleksową opiekę dla kobiet w ciąży w regionie – dodaje.
Kilka tygodni temu zarząd szpitala zakończył rozbudowę i modernizację bloku operacyjnego, który obecnie składa się z trzech sal operacyjnych i 6-łóżkowej sali wybudzeń, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Pozyskanie UVD Robota to dopełnienie tego procesu – zwraca uwagę Dorota Karpacka. – Celem naszego działania jest nie tylko dostarczanie coraz większej liczby usług zdrowotnych, aby móc w pełni służyć naszym mieszkańcom, lecz także podnoszenie ich jakości. Stąd nieprzerwanie wyposażamy szpital w nowoczesny sprzęt i uruchamiamy najnowocześniejsze procedury medyczne – podkreśla.
Duńskiej produkcji UVD Robot emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby, przerywając tym samym łańcuch zakażeń. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc, które mogą zostać pominięte w procesie tradycyjnej dezynfekcji. Urządzenie nie wymaga użycia środków chemicznych ani dodatkowego sprzętu.
UVD Robot jest w pełni autonomiczny. Porusza się samodzielnie z niewielką prędkością według wcześniej zaprojektowanej mapy. Jest obsługiwany dzięki prostej aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się jedynie do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony. Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której się ono porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Jak podkreśla producent, firma UVD Robots, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999%.
Piaseczyński Szpital Św. Anny wszedł w posiadanie jednego z 200 egzemplarzy UVD Robota, zakupionych przez Komisję Europejską, które sukcesywnie trafiają do szpitali w krajach wspólnoty. Jak dotąd otrzymało go 26 placówek medycznych w Polsce. Dystrybutorem urządzenia w naszym kraju jest firma MED&CARE.