Budowa ulicy Szkolnej w Lesznowoli

Ważny jest człowiek – podsumowanie dwóch lat kadencji

80 milionów złotych na inwestycje, duży nacisk na politykę społeczną, powiatowy Budżet Obywatelski i coraz więcej pieniędzy na projekty dla organizacji pozarządowych – właśnie mija dwa lata kadencji Zarządu oraz Rady Powiatu Piaseczyńskiego.

– Zbudowaliśmy 20 kilometrów dróg, 6 rond, a siódme i ósme właśnie kończymy. Powstały chodniki, ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe. Chcemy, aby na niebezpiecznych skrzyżowaniach nie dochodziło już do wypadków, a dzieci, żeby mogły bezpiecznie dojść do szkoły – mówi starosta Ksawery Gut. – Zaczęliśmy od profesjonalnej analizy ruchu, dzięki czemu wiemy, które powiatowe drogi i skrzyżowania są najbardziej obciążone.

Beżowy skuter na rondzie w Bobrowcu
Nowe rondo w Bobrowcu

– Szczególnie ważne jest, że udaje nam się realizować liczne zadania inwestycyjno-społeczne, które mieszczą się w pojęciu „ważny jest człowiek” – mówi Ewa Lubianiec. – Rozbudowa i rozwój placówek pomocy psychologiczno–pedagogicznej dla dzieci, młodzieży i rodziców czy też placówek zapewniających profesjonalną opiekę i terapię osobom z niepełnosprawnościami, rozszerzanie działalności ośrodka interwencji kryzysowej, powstanie Powiatowej Bazy Wolontariatu, która już półtora roku łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać, opieka wytchnieniowa czy Akademia Czujnego Rodzica to tylko część inicjatyw, które udało się przez te dwa lata wdrożyć. Reaktywowaliśmy też Odznakę Honorową Powiatu Piaseczyńskiego aby wyróżnić tych, których służba na rzecz społeczności lokalnych wykracza poza przeciętną aktywność mieszkańców.

Bazowicze w parku miejskim w Piasecznie
Spotkanie Bazy Wolontariatu w czerwcu 2019 r.

Dzięki stworzonemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy naszego powiatu mieli możliwość realizować własne projekty m. in. rejsy drewnianą szkutą po Wiśle, zasadzenie 80 miododajnych drzew, integracja na pikniku w Podolszynie czy zwiększenie bezpieczeństwa dzięki wyświetlaczom prędkości. Zamówiliśmy też poduszkowiec, który będzie służył naszemu WOPRowi do ratowania ludzi na rzekach – mówi wicestarosta Zdzisław Lis. – Coraz więcej pieniędzy przekazujemy organizacjom pozarządowym – w tym roku było to 3,5 mln zł, w przyszłym będzie ponad 5 mln zł. Dobra współpraca z samorządami doprowadziła do uruchomienia lokalnych połączeń autobusowych pomiędzy gminami Tarczyn i Piaseczno oraz Góra Kalwaria – Grójec.

Budujemy dla ludzi

W tej kadencji powiat oddał do użytku nowoczesny budynek Powiatowego Urzędu Pracy, zainwestował w szkoły: rozbudował „Platerówkę” w Zalesiu Dolnym, wyremontował kolejne piętro internatu „Budowlanki” w Górze Kalwarii, przeprowadził remont w ZS im. Wł. St. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie, zbudował halę sportową w Zespole Szkół nr 1 przy Szpitalnej w Piasecznie.

Nowy budynek urzędu pracy, drzewa i ławki pod wejściem
Nowy urząd pracy

W Łbiskach, po rozbudowie szkoły specjalnej, powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla 45 niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych. W Górze Kalwarii do wyremontowanego dawnego budynku łączności, przeniesiona została filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Część budynku powiat przeznaczył dla Warsztatów Terapii Zajęciowej, które mogą przyjąć teraz 70 uczestników. Dzięki metamorfozie mieszkania chronionego w Górze Kalwarii, przekazanego przez powiat na ten cel w poprzedniej kadencji, dokonanej przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” usamodzielniający się wychowankowie Domów Dzieci mogą mieszkać w doskonałych warunkach.

Przez dwa lata samorząd powiatowy zbudował m.in. rondo w Gołkowie, Chylicach, Bielawie i Bobrowcu oraz 20 km dróg, m.in. w Gołkowie, Krępie, Łazach, Świętochowie i Kawęczynku. Aktualnie buduje rondo w Krupiej Wólce i Kuleszówce na skrzyżowaniu Masztowej i Wojska Polskiego. Trwa też przebudowa Szkolnej w Lesznowoli, jednej z głównych ulic Piaseczna – Jana Pawła II, oraz ulicy Dworskiej w Chylicach. Tam też zostanie rozebrany i zbudowany od nowa most na rzece Jeziorce. Powstał chodnik w Kotorydzu, Łoziskach, Zalesiu Górnym i Runowie oraz droga z Bogatek do Głoskowa.

W budowie dróg i skrzyżowań kierujemy się m.in. analizą obecnego ruchu i prognozowanymi zmianami ruchu w przyszłości. Budowana S7 zmieni kierunki jazdy i natężenie ruchu w różnych punktach powiatu – mówi Ksawery Gut. – Chcemy aby mieszkańcy mogli bezpiecznie i komfortowo dojechać do węzłów nowej trasy ekspresowej. Dlatego ważne jest rondo w Bobrowcu, ale także droga przez las w Bogatkach.

Wywrotka na zamkniętej ulicy
Budowa ul. Jana Pawła II w Piasecznie

Nowe wyzwania

Epidemia koronawirusa spowodowała, że w połowie trwającej kadencji, rzeczywistość bardzo się zmieniła. M.in. bezrobocie, które z 3,1% na początku 2020 roku wzrosło we wrześniu do 4,2%. Jednak w październiku udało się ten wzrost zahamować i po raz pierwszy od wiosennego „lockdownu” bezrobotnych jest mniej (o 300 osób) niż w poprzednim miesiącu. Powiat, stanął przed zupełnie nowymi wyzwaniami – zamknięcie szkół, matury w covidowej rzeczywistości, czy spadek dochodu przy rosnącym „janosikowym”.

Dzięki współpracy z gminami, które współfinansują budowę naszych dróg na swoich terenach, możemy zrobić więcej – mówi Ksawery Gut. – Jestem za to wdzięczny bo mieszkańcy, dla których budujemy, są przecież „wspólni”.

Działania związane z polityką społeczną oraz inwestycje łączą się ze sobą właśnie poprzez to nadrzędne przesłanie: ważny jest człowiek – mieszkaniec, dziecko i dorosły, jego potrzeby dotyczące zarówno infrastruktury jak i potrzeby bytowe, zdrowotne, edukacyjne i rodzicielskie – mówi Ewa Lubianiec.

Przeczytaj także