Wizyta młodzieży z Gruzji

Zakończyła się wizyta młodzieży z Gurjaani w Gruzji. Wymiana doświadczeń edukacyjnych między uczniami oraz integracja to nie jedyne korzyści z wizyty. Zaowocowała ona bowiem również porozumieniem w sprawie współpracy naszych szkół średnich ze szkołą w Gurjaani.

Gmina Gurjaani w Gruzji i Powiat Piaseczyński to zaprzyjaźnione, partnerskie samorządy, które współpracują w obszarach: edukacji, kultury i sportu oraz gospodarki i turystyki.

Nasza delegacja odwiedziła Gruzję w czerwcu, w lipcu natomiast nasz powiat reprezentowany był przez dwóch uczniów na Międzynarodowym Forum Młodzieży w Gurjaani.

W zeszłym tygodniu przyleciała do nas młodzież i nauczyciele z LEPL College „AISI” z Kachreti w gminie Gurjaani. To szkoła średnia, w której uczniowie kształcą się w pięciu kierunkach: rolniczym (związanym z przetwórstwem owoców i warzyw oraz z winiarstwem), gastronomicznym, technicznym (IT, budownictwo, mechanika samochodowa), artystycznym, administracji biznesowej.

Nasi goście zwiedzili Konstancin-Jeziornę, Piaseczno, Górę Kalwarię oraz oczywiście Warszawę. Wieczór spędzony na zamku w Czersku był szczególną atrakcją, a nasi goście zjedli tam nie tylko kolację składającą się z lokalnych dań, ale też nauczyli się tańczyć urzeckiego szota. W naszych szkołach wzięli udział w wielu ciekawych warsztatach, wykonali piękne kompozycje kwiatowe oraz trenowali robienie ciasta drożdżowego i lepienie pierogów.

Ostatniego dnia wizyty odbył się w starostwie panel dyskusyjny z uczniami z czterech naszych szkół: Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka F.Bielińskiego, Zespołu Szkół nr 1 z Góry Kalwarii oraz Zespołu szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 3 w Piasecznie. Temat debaty brzmiał „ System edukacji w Gruzji i w Polsce w kontekście perspektyw rozwoju młodych ludzi i ich kariery zawodowej”

– Celem naszej dyskusji było odkrycie, być może oczywistej dla niektórych prawdy, a dla innych być może zupełnie nieoczekiwanej, że to co najważniejsze w naszej edukacji to nie systemy edukacyjne krajów w których się uczymy, a możliwość zdobywania wiedzy dzięki wrażliwym, empatycznym, wymagającym, zaangażowanym w nauczanie, ale też serdecznym nauczycielom. Zdobycie określonej bazy wiedzy, która daje nam dobre wykształcenie i w przyszłości dobrą pracę jest możliwe dzięki dobrym nauczycielom, ale równie ważna jest nasza ciężka praca. Zatem dobry nauczyciel + pilny uczeń = sukces edukacyjny i w przyszłości sukces zawodowy – tłumaczy Ewa Lubianiec. – Nasze relacje międzyszkolne, gruzińsko – polskie są również cennym ogniwem kształtującym rozwój młodych ludzi ciekawych świata, ciekawych innych kultur, pragnących poszerzać swoje horyzonty i poznawać ludzi innych narodowości. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy zawiążemy cenne przyjaźnie, które wzbogacą nas na całe życie. 

W piątek 15 września dyrektorzy naszych czterech szkół, dyrektor College „AISI” oraz starosta Ksawery Gut podpisali  porozumienie, które jest potwierdzeniem woli podjęcia partnerstwa przez obie strony w celu podejmowania inicjatyw dotyczących międzynarodowej współpracy edukacyjno-wychowawczej na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży. Strony zgodnie stwierdzają, iż w prowadzonych przez siebie projektach znajdują wspólne cele, w których osiągnięciu może pomóc nawiązanie bezpośredniej współpracy.

– Nasza młodzież nawiązała wspaniałe relacje z młodymi Gruzinami, mają ze sobą doskonały kontakt i mam nadzieję, że nasza międzynarodowa współpraca będzie w przyszłości równie intensywna jak w tym roku – mówi Ewa Lubianiec.

Przeczytaj także