Wspaniałe zwieńczenie kadencji – 2,3 mln dofinansowania

W dniu dzisiejszym, 25 kwietnia, podpisaliśmy umowę z Samorządem Województwa Mazowieckiego na 2,3 mln zł dofinansowania (środki przekazane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON) na budowę Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej, w ramach którego będzie działać Warsztat Terapii Zajęciowej. Powiat Piaseczyński pokryje 50 % wartości zadania wartego 4,5 mln. Obiekt powstanie przy ul. Chyliczkowskiej 47 w Piasecznie, na działce przekazanej na ten cel przez Gminę Piaseczno.

Istniejący budynek zostanie przebudowany i rozbudowany wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek usług zdrowia, w celu wspomagania rehabilitacji osób z dysfunkcjami społecznymi, jak i fizycznymi oraz pomagania im w powrocie do pracy zawodowej, a także podjęcia zatrudnienia bez względu na wiek lub stopień niepełnosprawności.

Wizualizacja budynku Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej.

W ramach powstałego Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej będzie działać Warsztat Terapii Zajęciowej, który, dzięki prowadzonym terapiom, będzie aktywizował zawodowo osoby z niepełnosprawnościami m.in. poprzez aktywne włączenie ich w życie społeczne zapobiegając izolacji.

W społeczności lokalnej związanej ze środowiskiem wpierającym osoby z niepełnosprawnością z terenu Powiatu Piaseczyńskiego od dawna istnieje świadomość konieczności zmiany obecnej lokalizacji Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przeniesienie WTZ do nowoczesnego budynku otworzy przed osobami z niepełnosprawnością nowe możliwości rehabilitacji, zapewni im również odpowiednie warunki pracy. Usytuowanie nowej siedziby bliżej centrum miasta ma również kolosalny wpływ na realizację projektów integracyjnych oraz widoczność w społeczności lokalnej osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu miasta.

Realizacja projektu znacząco wpłynie na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami, stworzy miejsce dające tym osobom poczucie akceptacji i braku izolacji społecznej oraz możliwość podtrzymywania i rozwoju umiejętności niezbędnych do życia, a także udzieli wsparcia psychologicznego uczestnikom, ich rodzinom i opiekunom. Priorytetem jest również budowanie społeczności opartej na wzajemnej życzliwości i wsparciu, dążenie do poprawy jakości życia i samodzielności oraz kształtowanie pozytywnych relacji osoby wspieranej z osobami bliskimi.

Przeczytaj także