Wsparcie cudzoziemców – informacje w językach paszto i dari
Jesteś cudzoziemcem w Polsce i potrzebujesz wsparcia – dowiedz się na jakie świadczenia z pomocy społecznej możesz liczyć.
Udzielaniem świadczeń pomocy społecznej zajmują się gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej (GOPS lub MOPS) działające w każdej gminie i mieście w Polsce oraz powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) działające w każdym powiecie.
Pomoc integracyjna
Jeśli uzyskałeś w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą zgłoś się do powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie, na terenie którego znajduje się miejscowość, w której mieszkasz i w ciągu 60 dni od daty uzyskania statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej złóż wniosek o pomoc integracyjną dla cudzoziemca.
Kontakt do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie:
ul. Chyliczkowska 14
05-500 Piaseczno
tel. 22 756 62 77
e-mail: kontakt@pcprpiaseczno.pl
W powiatowym centrum pomocy rodzinie świadczone jest wsparcie w formie poradnictwa specjalistycznego oraz interwencji kryzysowej, jak również udzielana jest pomoc integracyjna uchodźcom i osobom z ochroną uzupełniającą.
Cudzoziemcy, którzy otrzymali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą (jak również cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu połączenia się z rodziną dla członka rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Polski i posiadającego status uchodźcy lub ochronę międzynarodową) mogą skorzystać z pomocy realizowanej przez okres do 12 miesięcy w ramach tzw. indywidualnego programu integracji mającego na celu wspieranie procesu ich integracji.
Pomoc jest udzielana w formie:
- świadczeń pieniężnych:
- na pokrycie kosztów utrzymania, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe oraz
- na pokrycie kosztów związanych z nauką języka polskiego;
- opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne;
- pracy socjalnej;
- poradnictwa specjalistycznego, w tym prawne, psychologiczne i rodzinne
- udzielania informacji oraz wsparcia w kontaktach z innymi instytucjami;
- innych działań wspierających proces integracji cudzoziemca.
Pomoc społeczna
Prawo do świadczeń pomocy społecznej w pełnym zakresie przysługuje cudzoziemcom, którzy mają miejsce zamieszkania i przebywają na terenie Polski oraz posiadają:
• zezwolenie na pobyt stały
• zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
• status uchodźcy
• ochronę uzupełniającą
• zezwolenie na pobyt czasowy wydane w celu połączenia się z rodziną dla członka rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Polski i posiadającego status uchodźcy lub ochronę międzynarodową
• zezwolenie na pobyt czasowy udzielone osobom posiadającym zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego wydane przez inne państwo członkowskie UE, mającym zamiar wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, podjęcia lub kontynuowania studiów lub szkolenia zawodowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wykazującym, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające zamieszkiwanie w Polsce.
Prawo do pomocy społecznej mają też zamieszkujący i przebywający w Polsce obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkowie ich rodzin, posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski.
Do świadczeń pomocy społecznej w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania i zasiłku celowego uprawnieni są cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania i przebywający na terenie Polski w związku z uzyskaniem:
• zgody ze względów humanitarnych
• zgody na pobyt tolerowany.
Jeśli Ty lub Twoja rodzina potrzebujecie pomocy, zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. Kontakt do ośrodka pomocy społecznej uzyskasz w urzędzie miasta lub gminy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki online: http://rjps.mpips.gov.pl
Cudzoziemcy uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej, jeśli znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i spełniają kryteria objęcia wsparciem ze strony instytucji pomocy społecznej mogą w ośrodku pomocy społecznej uzyskać pomoc w formie:
• świadczeń pieniężnych – w tym np.: zasiłku okresowego, zasiłku celowego i specjalnego zasiłku celowego,
• świadczeń niepieniężnych – w tym: pracy socjalnej, schronienia, posiłku, usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania lub ośrodkach wparcia, mieszkania chronionego, pobytu i usług w domu pomocy społecznej.
JESTEŚ CUDZOZIEMCEM POSZUKUJĄCYM OCHRONY W POLSCE? TWOJE PRAWA W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA
KIEDY CUDZOZIEMIEC POSZUKUJĄCY OCHRONY W POLSCE MOŻE PRACOWAĆ W POLSCE BEZ ZEZWOLENIA NA PRACĘ?
Bez zezwolenia możesz pracować jeśli:
• posiadasz status uchodźcy,
• udzielono ci ochrony uzupełniającej,
• posiadasz zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
• posiadasz zgodę na pobyt tolerowany w Rzeczypospolitej Polskiej,
• korzystasz z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej,
• posiadasz ważne zaświadczenie, że sprawa dotycząca udzielenia ochrony międzynarodowej nie została zakończona w terminie 6 miesięcy i opóźnienie nie nastąpiło z twojej winy.
WAŻNE: Cudzoziemiec, który oczekuje na przyznanie statusu nie może pracować. Pracę (bez zezwolenia) może podjąć dopiero gdy uzyska jeden z wyżej wymienionych tytułów pobytowych.
KIEDY CUDZOZIEMIEC POSZUKUJĄCY OCHRONY W POLSCE MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA URZĘDU PRACY?
Aby otrzymać kompleksową pomoc z urzędu pracy w znalezieniu pracy w Polsce musisz się zarejestrować jako osoba bezrobotna. W Polsce jest 340 urzędów pracy, w których istnieje możliwość rejestracji uwzględniając miejsce zamieszkania. Listę (wyszukiwarkę) urzędów znajdziesz na stronie: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu.
Ważne! Osoba ewakuowana z Islamskiej Republiki Afganistanu będzie mogła zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny, po uzyskaniu:
• statusu uchodźcy;
• ochrony uzupełniającej;
• zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
• zgody na pobyt tolerowany;
• ochrony czasowej (jeżeli UE uruchomi tę procedurę).
REJESTRACJA W URZĘDZIE PRACY – I CO DALEJ?
Po rejestracji w urzędzie pracy możesz być objęty wsparciem na takich samych zasadach jak obywatel Polski. Podlegasz również ubezpieczeniu zdrowotnemu, co daje ci możliwość bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej.
Po rejestracji w urzędzie pracy zaopiekuje się tobą wyznaczony pracownik, który stanie się twoim doradcą. Przeprowadzi on rozmowę w celu ustalenia twojej aktualnej sytuacji zawodowej i społecznej, twoich predyspozycji, kwalifikacji i potrzeb oraz możliwości podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Otrzymasz również informację na temat możliwości uznania posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, a także wymogów do podjęcia pracy w danym zawodzie.
JAKĄ POMOC MOŻNA UZYSKAĆ W URZĘDZIE PRACY?
Wybrane formy pomocy:
• Szkolenia z języka polskiego oraz szkolenia zawodowe w celu uzupełnienia, zdobycia lub zaktualizowania kwalifikacji zawodowych. W trakcie szkolenia przysługuje stypendium szkoleniowe w wysokości do 1489 zł miesięcznie.
• Staż – w przypadku konieczności zdobycia doświadczenia zawodowego (w trakcie stażu przysługuje stypendium stażowe w wysokości 1489 zł miesięcznie).
• Dotacja na założenie działalności gospodarczej.
• Zatrudnienie subsydiowane z Funduszu Pracy (np. w ramach prac interwencyjnych).
• Przygotowanie profesjonalnych dokumentów potrzebnych do aplikacji na stanowisko pracy – przy wsparciu doradcy klienta.
• Pośrednictwo pracy: przedstawianie aktualnych ofert pracy, na które można aplikować, pomoc w nawiązywaniu kontaktu z pracodawcami, kierowanie na wolne stanowiska pracy.
W trakcie udzielania pomocy w aktywizacji zawodowej powiatowy urząd pracy współdziała z innymi instytucjami wspierającymi cudzoziemców w Polsce. To przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Urząd ds. Cudzoziemców, tłumacze języków obcych oraz organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą dla cudzoziemców. Współpraca ta jest jednym z warunków skutecznej aktywizacji zawodowej i integracji cudzoziemców na polskim rynku pracy.