Zbudujemy zaplanowane drogi

Na najbliższej sesji radni zdecydują o emisji obligacji na poziomie 10 mln zł na 2020 rok oraz 10 mln zł na 2021 rok – dzięki temu zaplanowane na ten rok inwestycje, mimo drastycznego spadku dochodów, będę mogły zostać zrealizowane.

Dochody powiatu za 3 miesiące, czyli za marzec, kwiecień i maj , względem tego samego okresu w zeszłym roku, spadły o 5 mln zł. Jest to wynik mniejszych wpływów z podatku PIT oraz CIT, co z kolei jest związane z obowiązującym stanem epidemii.

Stan epidemii spowodował jednak obniżenie kosztów budowy dróg. Oferty firm budowlanych, które obecnie wpływają do starostwa są znacznie niższe niż zakładaliśmy. Dlatego ważne jest aby nie wstrzymywać inwestycji.

– Wszystkie zaplanowane na ten rok inwestycje są przygotowane – mówi starosta Ksawery Gut. – Jedyną przeszkodą aby budować drogi, tak istotne dla bezpieczeństwa mieszkańców, są mniejsze dochody powiatu.

Stąd też Komisja Budżetu i Finansów Rady Powiatu podjęła decyzję o wypuszczeniu obligacji na poziomie 10 mln na bieżący rok oraz 10 mln na  następny rok. Jeżeli Rada Powiatu na lipcowej sesji zdecyduje o ich wypuszczeniu zyskamy finansowanie na inwestycje oraz na spłatę zadłużenia zaciągniętego w poprzednich kadencjach.

Obligacje mają być wypuszczane w transzach – w tym roku w trzech, po 5 mln zł, 3 mln zł oraz 2 mln zł. Transze uruchamiane będą jeżeli będzie taka potrzeba finansowa powiatu, a dochody nie wrócą na zaplanowany w budżecie na ten rok poziom.

Zaplanowane inwestycje na ten rok to m.in. I etap ul. Szkolnej w Lesznowoli i Nowej Woli, rondo na skrzyżowaniu Mazowieckiej i Żwirowej, chodnik na ul. Leśnej w Jazgarzewszczyźnie, chodnik na ul. Postępu w Woli Mrokowskiej, rondo w Krupiej Wólce, rondo na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Masztowej oraz odcinek ul. Masztowej.

Aktualnie na plac budowy wszedł wykonawca ul. Przyszłości w Łazach. Budowany jest także chodnik między Głoskowem a Runowem, dzięki czemu połączy Gołków z Runowem. W drodze przetargu wybraliśmy również Wykonawcę rozbudowy Słomczyn-Kawęczynek. 

Przeczytaj także