30 lat samorządu terytorialnego
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe. W miastach, miasteczkach i wsiach – po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowaliśmy o przyszłości naszego kraju w sposób zupełnie nieskrępowany.
W 2020 r. mija 30 lat od pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 roku, a weszła w życie 26 maja 1990r. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku będzie miał on wyjątkowo uroczysty charakter.
W Warszawie odbędzie się wielkie święto polskiej samorządności. Będą wystawy, piknik i koncert, będą eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne.
Debaty
Z okazji 30-lecia wyborów samorządowych 29 maja, odbędą się debaty, podczas których przyjrzymy się rozmaitym aspektom funkcjonowania samorządów. Poruszymy m.in. takie zagadnienia, jak osiągnięcia polskich samorządów w ostatnich 30 latach czy historyczny i symboliczny wymiar ich działania.
Przyjrzymy się również kwestii współpracy między różnymi jednostkami samorządowymi oraz wyzwaniami stojącymi przed samorządem – zarówno tymi odnoszącymi się do sfery finansowej, jak i do świadomego prowadzenia polityk społecznych i przystosowania się do zmian klimatycznych.
Debaty, które odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki są organizowane wspólnie przez Unię Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Unię Miasteczek Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP oraz Związek Gmin wiejskich RP.
Tematyka debat: Wyzwania i rozwój, Polska samorządowa, Współpraca samorządowa.
Dzień Samorządności
Podczas Dnia Samorządności Obywatelskiej odbędzie się wiele wydarzeń, które podkreślą wagę i kluczową rolę, jaką odgrywa współpraca obywateli, organizacji pozarządowych i innych inicjatyw społecznych trzeciego sektora z samorządami. W programie przewidziane są warsztaty dla młodzieży, panele dyskusyjne oraz wykłady ekspertów.
30 lat temu mieszkańcy i mieszkanki polskich miast, wsi i gmin zyskali realny wpływ na najbliższe otoczenie, możliwość mówienia o potrzebach lokalnej społeczności, tworzenia oddolnych inicjatyw, które niejednokrotnie przeradzały się w lokalne fundacje czy stowarzyszenia. Rocznica wyborów samorządowych to wspaniała okazja, aby podkreślić rolę społeczeństwa obywatelskiego i samorządności, jako filaru prawdziwie demokratycznego państwa.
Dzień Samorządności Obywatelskiej odbędzie się 28 maja 2020 roku, w Pałac Kultury i Nauki w Warszawie przy pl. Defilad 1 (IV piętro).
Piknik na Krakowskim Przedmieściu
Kilkaset gmin z całej Polski odwiedzi Warszawę i zaprezentuje swoje osiągnięcia. Nie zabraknie występów lokalnych zespołów i atrakcji kulinarnych, a w strefie warsztatowej poznamy tajniki tradycyjnego rękodzieła.
Na scenie na pl. Zamkowym zobaczymy wielobarwne, roztańczone i rozśpiewane grupy artystyczne ze wszystkich zakątków kraju, a dodatkową atrakcją będą występy hejnalistów z wielu miast Polski.
Piknik odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu i pl. Zamkowym w sobotę, 30 maja 2020 r. w godz. 10-18.
Źródło: UM Warszawa
Wiecej informacji: http://www.um.warszawa.pl/30-lecie/