Stanowisko Rady Powiatu w sprawie zachowania integralności województwa mazowieckiego

Na dzisiejszej sesji Rada Powiatu podjęła stanowisko w sprawie zachowania integralności województwa mazowieckiego i powstrzymania planów jego podziału na dwa odrębne regiony.

W treści stanowiska radni wskazują szereg negatywnych skutków, jakie ewentualny podział województwa mógłby wywołać. Do najważniejszych z nich należą powstanie rozległych obszarów biedy na terenie nowego województwa i niewielkich obszarów zamożności głównie na terenie metropolitarnym oraz konieczność ustanowienia podwójnej administracji samorządowej i rządowej szczebla regionalnego.

Ponadto Rada zwraca uwagę na ogromne zamieszanie instytucjonalne, kompetencyjne, własnościowe, finansowe, kadrowe itp., które może powodować opóźnienia w wielu dziedzinach, w tym w wykorzystaniu środków unijnych, a także na konieczność ponownego rozpoczęcia przygotowań do opracowania i negocjacji z Komisją Europejską regionalnych programów operacyjnych.

Radni zdecydowanie opowiedzieli się za przeprowadzeniem ogólnowojewódzkich konsultacji w tej sprawie.

Stanowisko Rady zostanie przekazane Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Wojewodzie Mazowieckiemu, posłom i senatorom RP z terenu województwa mazowieckiego.

W sesji wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który przypomniał, że województwo mazowieckie od 2018 roku jest podzielone na dwie jednostki statystyczne: region Warszawski stołeczny i region Mazowiecki regionalny aby po 2020 roku otrzymać większe środki z Unii Europejskiej. Wskazał także, że na terenie Warszawy i okolicznych powiatów funkcjonuje 76 procent podmiotów gospodarczych, które generują 2 miliardy złotych z podatku CIT (przy 338 milionach z pozostałej części województwa).

Marszałek zwrócił także uwagę, że Mazowsze regionalne to 76 procent dróg, 12 (z 26) podmiotów leczniczych, 16 (z 30) instytucji kultury i około 790 km tras kolei przy zaledwie 13 procent CIT.

Wskazał także, że opracowanie nowych analiz, dokumentów strategicznych i planistycznych może skutkować nawet kilkuletnim opóźnieniem w wydatkowaniu środków unijnych.

Po wysłuchaniu argumentów marszałka oraz przeprowadzonej dyskusji, rada stosunkiem głosów 14 za, 6 przeciw przy 4 wstrzymujących, podjęła stanowisko sprzeciwiające się ewentualnemu podziałowi Mazowsza na dwa województwa.

Stanowisko Rady Powiatu Piaseczyńskiego w sprawie zachowania integralności Województwa Mazowieckiego:

Z pełnym zapisem sesji można zapoznać się na naszym kanale YouTube.

Przeczytaj także