Aktualności

 O NAS | AKTUALNOŚCIWOLONTARIUSZE OSOBY POTRZEBUJĄCE  | PLIKI DO POBRANIA | KONTAKT

13 GRUDNIA – SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

13 grudnia w piątek członkowie Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego, licznie przybyli na spotkanie świąteczne połączone z Dniem Wolontariusza.
Wspólnie podziękowaliśmy naszym wolontariuszom za ich wielkie serca, umiejętność świadomego pomagania, poświęcony czas.

Nasi wolontariusze czują moc pomagania, którą zarażają swoje dzieci, zabierając je ze sobą do podopiecznych, ucząc je w ten sposób, tolerancji oraz akceptacji drugiego człowieka. Bez nich nie byłoby nas, nie byłoby Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego, która powstała z inicjatywy pani Ewy Lubieniec. Mam przyjemność matkować bazie od samych jej narodzin, sprawia mi to ogromną radość, napełnia pozytywną energią, daje siłę do działania.

Na co dzień spotykam się ze wspaniałymi ludźmi, których obecnie jest w bazie ponad 80. Są to wyjątkowe osoby często borykające się z trudnymi problemami, bólem, samotnością. Pomimo tego nie tracą radości życia, nawet ci bardzo potrzebujący pomocy sami chętnie ja oferują, dzieląc się własną wiedzą, życiowym doświadczeniem, umiejętnościami.

Często dzwonią do mnie wolontariusze, mówiąc, że tak naprawdę to oni nie wiedzą, kto komu bardziej pomaga, bardziej oni podopiecznym czy podopieczni im, bo odkąd weszli w to pomaganie, ich życie nabrało sensu, problemy stały się mniejsze. Mnie sprawia to ogromną przyjemność, wiem, że to, co robimy, ma sens i jest potrzebne.

Nieraz wystarczy otworzyć drzwi do odpowiedniej przestrzeni, by ludzie zechcieli przez nie przejść, nasza przestrzeń daje ludziom bezpieczeństwo, wzajemne wsparcie, poprawia jakość życia. Te drzwi pozostają ciągle otwarta dla tych, którzy chcą do nas dołączyć. A dołączyć warto, ponieważ warto zmieniać swoje życie na leprze.

Dołączajcie bo warto co widać na załączonych zdjęciach z wczorajszego spotkania ?

Zachęcam do kontaktu ze mną wolontariat@piaseczno.pl

AKCJA „PODAJ DALEJ”

W środę 20 listopada na ręce Pani Ewy Lubianiec Przewodniczącej Rady Powiatu został przekazany Anioł. Jego zadaniem jest towarzyszyć naszym mieszkańcom przez cały 2020 rok, niosąc wraz z nimi dobro i szacunek dla drugiego człowieka, kolejnego dnia Anioł trafił do Starosty Ksawerego Guta. Komu zostanie przekazany następnie? Piszcze informujcie, przekazujcie, nieście dobro i radość sobie oraz innym. Anioł został wykonany przez dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach dziękujemy. Więcej o akcji przeczytacie w liście.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU  „POMAGANIE TO COŚ WIĘCEJ NIŻ DAWANIE”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Pomaganie to coś więcej niż dawanie” został rozstrzygnięty. Laureatką została pani Honorata za wiersz „coś”. Zwyciężczyni otrzymuje bon do EMPIKU o wartości 50 zł oraz zestaw gadżetów.

 „coś”

Ktoś sam śniadanie je
ktoś sam na spacer idzie
ktoś sam w telewizor gapi się
ktoś sam na werandzie spędzi dzień

wszędzie sam
tylko sam
sam tu i tam

nic nie boli
a człowiek płacze
nie jest chory
lecz cierpi inaczej

i nagle zjawia się ktoś
daje coś
nic to nie kosztuje a bardzo owocuje

to uśmiech
to czas
to wiara w nas
to dyskusja po świt
to wspólny herbaty łyk

to coś życie odmienia
ile kosztuje? i co to zmienia?

ceny nie ma a robi wiele
zatem do dzieła Przyjaciele
bo ktoś tam czeka życie ucieka

 

KOLEJNE SPOTKANIE – ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3 W PIASECZNIE

SPOTKANIE – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W PIASECZNIE

W ramach promocji wolontariatu dziś miałam przyjemność poprowadzenia zajęć z klasą 6 B w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Piasecznie. Dziękujemy wychowawcy za zaproszenie a młodzieży za zaangażowanie i chęć udziału w zajęciach. BYLIŚCIE WSPANIALI. Podczas zajęć pomagał mi najmłodszy wolontariusz z Bazy Wolontariatu Maurycy. Dziękuję:)

SPOTKANIE – ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3 W PIASECZNIE

22.10.2019 odbyły się pierwsze zajęcia z pierwszymi klasami w Zespole Szkół Nr 3 w Piasecznie w ramach promocji Wolontariatu. Przed nami jeszcze 13 z 15 spotkań. Mam nadzieje, że młodzież, chociaż w niewielkim stopniu wyniesie z tych zajęć coś dla siebie.

 

WSPÓŁPRACA Z OŚRODKIEM KULTURY W GÓRZE KALWARII

W ramach lokalnej współpracy z ofertą kulturalną dołączył do nas Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSPÓŁPRACA Z OŚRODKIEM KULTURY GÓRA KALWARIA – ZAPROSZENIE DLA NASZYCH WOLONTARIUSZY

W imieniu Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, zapraszam serdecznie wolontariuszy z Powiatowej Bazy Wolontariatu Piaseczno na „Noc Grozy”, która odbędzie się 26.10.2019 godz. 17.30 na zamku w Czersku. Oczywiście wstęp dla wolontariuszy jest bezpłatny. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: wolontariat@piaseczno.

plhttp://www.kulturagk.pl/imprezy/26-10-noc-grozy-na-zamku-w-czersku

 

SPOTKANIE – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PIASECZNIE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Co to jest pomaganie? Komu i jak można pomagać? Czy warto pomagać? Co różni osobę na wózku inwalidzkim od osoby chodzącej? Czym jest wolontariat? Czy więcej nas dzieli czy łączy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy sobie z dziećmi z klasy 0 w Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie im. Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie spotkania dzieci stworzyły pracę plastyczne „Jak Pomagać”. Największe zainteresowanie podczas spotkania wzbudzało moje „auto” ? Zajęcia poza przekazem wzajemnego szacunku, chęci pomagania miały również charakter integracyjny, pokazały dzieciakom, jak wygląda życie osoby na wózku i jakiej formy pomocy potrzebuje.

 

 SPOTKANIE – ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. IRENY SENDLEROWEJ W TARCZYNIE

15.10.2019 r  w ramach promocji wolontariatu miałam przyjemność poprowadzić zajęcia z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ireny Sendlerowe w Tarczynie. Wspólne z młodzieżą zastanawialiśmy się nad tym, czy więcej nas od siebie dzieli, czy jednak więcej nas łączy. Oraz jak to jest z tym pomaganiem? Czy warto, jest pomagać, czy dobro do nas powraca? Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach, było edukacyjne i wesoło. Dziękujemy za zaproszenie.

 TVP2 „COŚ DLA CIEBIE”

Powiatowa Baza Wolontariatu i jej działania. Niełatwo opisać słowami to co u nas się dzieje, reportaż znakomicie to pokazuje. Zachęcam do oglądania.
https://vod.tvp.pl/video/cos-dla-ciebie,14102019,44528018   10 minuta programu:) Dla niecierpliwych
https://www.facebook.com/watch/?v=402903810390885

WSPÓŁPRACA Z CENTRUM KULTURY W PIASECZNIE

W ramach lokalnej współpracy od dzisiaj Nasi Wolontariusze będą mogli uczestniczyć bezpłatnie w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury w Piasecznie przy ulicy Kościuszki 49. Osoby zainteresowane poszczególnymi wydarzeniami proszę o kontakt mailowy: wolontariat@piaseczno.pl

Bieżące wydarzenia można śledzić na: https://kulturalni.pl/

SPOTKANIEZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM PPOR. E. GIERCZAK W GÓRZE KALWARII

20.09.2019 r. Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego w ramach promocji wolontariatu gościła w Zespole Szkół Zawodowych im. ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii. Podczas spotkania poruszaliśmy tematy dotyczące wolontariatu, czym on jest i co wnosi do naszego życia? Uczniowie dowiedzieli się jakie prawa mają wolontariusze oraz o etyce wolontariackiej. Dziękujemy za zaproszenie. 

 KONKURS

 

 ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE – „Pomaganie to coś więcej niż dawanie”.

Podziel się z nami własnymi doświadczeniami związanymi niesieniem pomocy, napisz dowolny wiersz lub opowiadanie i prześlij je na adres: wolontariat@piaseczno.pl
Prace należy nadsyłać od 15.09.2019 do 15.10.2019 roku.
O wynikach konkursu poinformujemy w przeciągu 30 dni od zakończenia konkursu na naszym Facebooku. https://www.facebook.com/Powiatowa-Baza-Wolontariatu-Piaseczno-2238037046258939/?modal=admin_todo_tour

Na autora najciekawszej pracy czeka nagroda.

 

 OFERTA DLA SZKÓŁ

W imieniu Starostwa Powiatowego w Piasecznie serdecznie zapraszamy szkoły do udziału w nowym, unikalnym projekcie skierowanym do uczniów, na temat niesienia pomocy wolontariackiej. Projekt będzie polegał na organizacji spotkań dla uczniów w formie informacyjnej oraz warsztatowej na terenie Państwa szkoły. Spotkania będą prowadzone przez koordynatorkę Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego Panią Edytę Banasiewicz, która na co dzień spotyka się z tematem potrzeb ludzi (dorosłych i dzieci) chorych, niepełnosprawnych, ludzi starszych, zagrożonych wykluczeniem. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Celem  warsztatów  jest  zapoznanie  uczestników  z  podstawami wolontariatu – przybliżenie wiedzy na temat istoty wolontariatu, wymagań stawianym wolontariuszom, ich praw i obowiązków oraz  miejsc, w których wolontariusze mogą działać  Przede wszystkim jednak poprzez warsztaty chcemy odkryć wspólnie z uczestnikami pokłady ich empatii, poruszyć zasoby młodych ludzi, którymi mogą dzielić się z innymi, pogłębić  świadomość o tym jak bardzo pozorne są różnice pomiędzy ludźmi, że znacznie więcej ludzi ze sobą łączy aniżeli dzieli. 

PISZĄ O NAS

Na łamach Kuriera Południowego ukazał się artykuł z czerwcowego spotkana Członków Powiatowej Bazy Wolontariatu Piaseczno. Zachęcamy do lektury. http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=21473

SPOTKANIE BAZOWICZÓW

W piątek, 28 czerwca w Parku Miejskim w Piasecznie odbyło się pierwsze spotkanie uczestników Powiatowej Bazy Wolontariatu Piaseczno.  

W spotkaniu udział wzięły osoby potrzebujące pomocy, wolontariusze, nasi sympatycy, przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Uczestnicy spotkania opowiadali o swoich często niełatwych sytuacjach życiowych, wymieniali się doświadczeniami związanymi z oferowaniem i przyjmowaniem pomocy. Były także gry i zabawy oraz mały poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za przybycie, za otwartość i chęć dzielenia się swoimi historiami. Dziękujemy również za nowe pomysły dotyczące bazy oraz za oferowaną pomoc. Do zobaczenia wkrótce.

Powiatowa Baza Wolontariatu Piaseczno ruszyła w lutym 2019 roku jej celem jest łączenie osób potrzebujących pomocy z wolontariuszami.

Relację ze spotkania można zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=Chyx_OdskAw

 

SPOTKANIE – KLUB SENIORA PIASECZNO

W maju 2019 r. miałam dzisiaj przyjemność być gościem Miejskiego Klubu Seniora w Piasecznie. Ze względu na niekorzystną aurę za oknem spotkanie odbyło się online w miłej atmosferze. Rozmawialiśmy o wolontariacie, różnych formach niesienia pomocy, potrzebach z tym związanych. Dziękuje Państwu za zaproszenie, przybycie i ciepłe przyjęcie. Mam nadzieję, że następnym razem uda nam się spotkać oko w oko. Dziękuję ?

 

 

Przeczytaj także