ASF – akcja poszukiwawcza

Pod koniec listopada koło łowieckie „Szarak”, patrolując teren odnalazło w miejscowości Dębówka 40 martwych dzików. Pobrane przez weterynarzy próby wskazały, że dziki zarażone są wirusem afrykańskiego pomoru świń. Teren ten po raz drugi przeszukiwany był przez wojsko, policję, Fundację Animal Rescue Poland oraz zarządzanie kryzysowe poziomu powiatu w dniach od 8 do 12 stycznia bieżącego roku.

 Wniosek do Wojewody Mazowieckiego o wsparcie w postaci udziału Sił Zbrojnych złożył Starosta Piaseczyński. Wojewoda natomiast wystąpił z odpowiednim wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej. Minister przekazał do jego dyspozycji Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze skierowaniem ich do wykonywania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Odnaleziono wówczas 12 sztuk padłych zwierząt.

Odpowiedzialnym za kierowanie podczas akcji działaniami w zakresie weterynaryjnym był lekarz weterynarii  – zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
W akcji udział brali również Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Fundacja Animal Rescue Polska, Wojewódzkie i Biuro Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych, straż pożarna i koła łowieckie.

Kolejnych 40 martwych zwierząt ujawniło koło łowieckie „Szarak” w okolicach miejscowości: Turowice, Kawęczyn, Brześce 13 stycznia. W dniach 14 i 15 stycznia fundacja Animal Rescue, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego  oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadzili akcję pobrania prób od dzików oraz przygotowania zwłok zwierzęcych do utylizacji.

Obecnie na terenie Gmin Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria potwierdzonych badaniami jest 120 przypadków zarażonych wirusem ASF dzików.

 

 Fot. Michał Jęda, Fundacja Animal Rescue Poland

Więcej na temat Afrykańskiego Pomoru Świń

 

Przeczytaj także